$16.80 / 4 gallons = $4.20 per gallon
Seven and seven thousandths.
Answer:
y=3
Step-by-step explanation:
To solve this 2 step equation, we need to get y alone. Lets write out the equation
-2y+16=10
Subtract 16 from both sides
-2y-16+16=10-16
Subtract
-2y=-6
divide both sides by -2
-2y/-2=-6/-2
divide
y=3