<span>In this question, we assume the pizza is a circle with radius r and diameter d. The radius is also known as (d/2). The area of a circle is A=pie*r^2. Q1: The area of a 16 inch pizza is A = pie * (16/2)^2 = pie * 8^2 = pie *64 = 201.06 in^2. Q2: To determine the cost per slice, just divide the total cost by the number of slices. In this case you would divide 12.50 by 8 (total slices) to get 12.50/8=$1.56/slice. Q3: The cost per square inch of the pizza would be total cost divided by the total area in square inches. This would give you 12.50/201.06 = $0.06 per square inch.</span>
Answer:
a : 6
b : 240
c : 166.7 or 166.666666667
Step-by-step explanation:
Hope this helps!
Answer:
y= 2x
Step-by-step explanation:
The slope is 2
The y-intercept is zero because it intersects the origin so you do not need to right that.
Now just put it is slope-intercept form.
Hope you remember me because I just answered your other question 2 minutes ago! LOL :D
Can you please name me the brainiest in both of those answers. Thanks!
1 hr = 60 mins
10 hr = ... mins
600 mins + 39 mins = ... mins
639 mins + 24 sec=......mins
91 cm × 24 = ...
IDK what convention factors are tho...
I think its the same on both sides so it would be 154 hope this helps and is right have a nice day