1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svet_ta [14]
3 years ago
6

If 20 hens can lay 160 eggs in 16 days, how long would it take 10 hens to lay 40 eggs?

Mathematics
2 answers:
nataly862011 [7]3 years ago
6 0

Answer: It would take 4 hours

Step-by-step explanation:

20/2=10 160/2=80 16/2=8

80/2=40 8/2=4 so 4 hours :)

Dafna11 [192]3 years ago
4 0

Answer:

8 days

Step-by-step explanation:

160÷16=10 so 20 hens can produce 10 eggs a day. so if it were 10 hens it would be half of that making it 5 eggs a days. 40÷5=8 so it would take 8 days

You might be interested in
What is the opposite of - 1/4 ?
DENIUS [597]

Answer:

1/4

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Parker ate one-third the number of raisins Devan ate. Which variable expression represents the number of raisins Parker ate?
gladu [14]
B but i would also ask a parent or teacher for help
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ME PLEASE I REALLY NEED THE HELP​
dedylja [7]

Answer:

Answer = 126 square inches

Step-by-step explanation:

Square area formula is Area = s^2    (replace the s with the side length)

Square area -->  Area = 4^2       Area = 16in

Parallelogram area formula is Area = h * b (replace h with height length and replace b with base length)

Parallelogram area --> Area = 3.5 * 10     Area = 35

Rectangle area formula is Area = w * h    (replace width and height)

Rectangle area --> Area = 12.5 * 6    Area = 75

Then add them all up  75 + 35 + 16 = 126 square inches

3 0
3 years ago
What is the unit rate of $200 for 18ft
sergejj [24]
I hope this helps you




if 18 ft 200$



1 ft ? $



?.18=200.1



?=200/18



?=11,111111
5 0
3 years ago
What are rational numbers
Sophie [7]
A rational number is a number that can be written as a fraction or "ratio".
It includes the set of integers because all of them have a denominator of 1.  A rational number can take on the form of \frac{a}{b} where b ≠ 0.  Terminating and repeating decimals are rational numbers because they too can be written as a ratio; for example, 0.3 = \frac{3}{10} or 0.3333... = \frac{1}{3}.  
7 0
3 years ago
Other questions:
  • : A theater sells tickets for a concert. Adult tickets sell for $6.50 each, and children's tickets sell for $3.50 each. The thea
    11·1 answer
  • The energy usage of a light bulb is a function. The input for the function is _________, measured in hours. The output of the fu
    9·1 answer
  • Which pair of expressions is equivalent?
    12·1 answer
  • If the width of a rectangle is x + 2 and the length is twice as long, what is the area?
    15·1 answer
  • What is the slope and y- intercept of the gtaoh of each equation <br><br> Y=-x-1
    14·1 answer
  • It is estimated that 88% of senior citizens suffer from sleep disorders and 7% suffer from anxiety. Moreover, 5% of senior citiz
    11·1 answer
  • Can someone help me? I don’t have much time.
    12·1 answer
  • How many one third cup serving are in 12 cups of pecans
    5·1 answer
  • Which of these constructions is impossible using only a compass and straightedge
    7·1 answer
  • You cut a 54-inch rope into four pieces. Twoof the pieces are the same length, a thirdpiece is twice as long as each of the twoe
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!