1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivenika [448]
3 years ago
12

rene charges $2.25 for gasoline plus $8.50 per hour for mowing lawns what is x the number of hours he has to mow lawns to earn t

han $50
Mathematics
1 answer:
Black_prince [1.1K]3 years ago
4 0
2.25 + 8.50x = 50

8.50x = 50 - 2.25

8.50x = 47.75
——— ———
8.50. 8.50

x = 5.6 hours

Hope that helps :)
You might be interested in
Find the value of x. Then find the measure of each labeled angle.<br> (9x - 10)<br> (5x + 38)
omeli [17]

Answer:

x=12 and

(9*12)-10=98

(5*12)+38=98

both angles are = 98

Step-by-step explanation:

do this :

9x - 10 = 5x + 38

( - 5x from both sides)

4x - 10 = 38

(add 10 to both sides)

4x = 38+10

4x=48

(divide by 4)

x=48/4

 = 12

substitute into the equations:

(9*12)-10

(5*12)+38

3 0
2 years ago
3(a+b)=19 if a=6, then a+b=?
aniked [119]

Hello!

In a really simple way, 3 times our answer is 19. We can just divide to find it.

19/3= 6 1/3

Anyway, it might be nice to solve the equation for b. If a=6, then b has to be 1/3, but let's check.

18+3b=19

3b=1

b=1/3

Therefore, a+b= 6 1/3

I hope this helps!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Surface area please help​
Murrr4er [49]

Answer:

238

Step-by-step explanation:

First, you have to figure out the area for each of the boxes, and then you add all of the areas together

6 0
2 years ago
Elise and her dad are planning to attend the state fair. An adult ticket is $21.00. The price of an adult ticket is $10.00 more
solong [7]

Answer:

C. two thirds x + 10 = 21

Step-by-step explanation:

Given

Price of adult ticket = $21.00

Let x be the price of student ticket

Then

two third of the student ticket will be:

\frac{2}{3} x

The statement $10.00 more than two third of student ticket:

\frac{2}{3} x+10

As we are given in the question that the adult ticket price is $21.00 and the second explanation is th equation formed by the given statement

So, both will be equivalent

\frac{2}{3} x+10 = 21

Solving this equation for x will give us the price for the student ticket.

Hence,

C. two thirdsx + 10 = 21 is the correct answer ..

3 0
2 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
Arisa [49]
Its 15 divided by 2.49 which is 6.02, then you have to divide 20 divide by 3.32 which equals 6.02. They are both equal Both a and B are equal

You're Welcome i hope i helped
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If u = 5 inches, v = 7 inches, w = 2 inches, x = 6 inches, y = 12 inches, and z = 3 inches, then what is the perimeter of the ob
    12·1 answer
  • Clarissa needs a $2,500 loan in order to buy a car. How much interest would she owe if she took out a 24 - month loan with a 4.2
    8·1 answer
  • Zack had 20 people show up for his first exercise class he had 36 come to second class what is the percent increased
    13·1 answer
  • Matt makes the same amount of money each week working at his parents' store. The graph shows the amount of money Matt has spent
    15·1 answer
  • What sentence represents the number of points in the problem below?
    13·1 answer
  • Write the equation of the ellipse in standard form
    6·1 answer
  • Find the mean of the data given.
    9·1 answer
  • Which of the following values have 2 significant figures? Check all that apply.
    5·2 answers
  • Nicholas used a $10 bill to pay for a granola bar that only costs ppp dollars.
    6·1 answer
  • How many kilograms in 1 1/2 pounds?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!