Answer:
The correct answer is D.
Explanation:
Giving the following information:
Maker Co. discovered that in the prior year it incorrectly calculated depreciation expense and reported $75,000 in depreciation expense instead of the correct depreciation expense of $50,000. The tax rate for the current year was 35%.
We need to calculate two different impacts:
Accumulated depreciation= actual depreciation - original depreciation
Accumulated depreciation= 50,000 - 75,000= 25,000 overstated
Now, the effect on income:
Savings in tax= 25,000*0.35= $8,750
Answer:
The correct answer is option C.
Explanation:
A decrease in the money supply would reduce the availability of credit in the market. The money supply curve will shift to the left. This would further cause the interest rate to increase.
This increase in the interest rate would increase the cost of borrowing. As a result, the cost of borrowing will increase. This will cause the planned investment to decline.
Since investment expenditure is a component of aggregate demand, a decline in the investment will cause the aggregate demand to decrease as well.
Answer:
Total output of all products and services.
Explanation:
Aggregate supply is defined as the total amount of goods and services that firms are willing to sell, at a specific price, within a particular economy.
Aggregate supply is a macroeconomic concept, an aggregate variable, that is used in Keynesian and Neoclassical economics, often in models that put it together with aggregate demand, in what is known as the Aggregate Supply-Aggregate Demand model (AS-AD model).
Answer:
Cost per equivalent unit: $60
Explanation:
Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)
Total Production Cost = $90,000
Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units
Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60
Answer:
U.S. dollars = 14.012 U.S. dollars
Explanation:
Below is the exchange rate:
0.92777 Canadian dollars = 1 U.S dollars
Thus to find the amount of U.S. dollars bought from the 13 Canadian dollars, just divide the 13 Canadian dollars from 0.92777. Therefore the resulting answer will be the U.S. dollars.
U.S. dollars = 13 / 0.92777
U.S. dollars = 14.012 U.S. dollars