1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olin [163]
2 years ago
9

There are two pennies lying flat on a table. One of the pennies is fixed to the table, while the other one is being rolled aroun

d the fixed one staying tangent to it all the way. How many spins will it make by the time it returns to the starting point ?
Mathematics
2 answers:
grin007 [14]2 years ago
5 0

Answer:

well if you want my answer even though it could not be right so dont get mad at me if i am wrong but i think that it is all mostly based on how far they are from each other the further it is the more it will roll the closer it is the less it it will roll

Step-by-step explanation:

noname [10]2 years ago
4 0

Answer:

1

Step-by-step explanation:

rolling it shows its circumference and the other pennine has the ame circumference

You might be interested in
Tuto
Damm [24]

Answer:

8r+8pg-pq

Step-by-step explanation:

The subtractable pg cancels out one of the 9 pg's. So 9 pg-1 pg= 8 pg

Hope this helps!

8 0
2 years ago
Оо<br> О<br> ср А<br> Divide:<br> 5/8 divided by 3/4
Angelina_Jolie [31]

Answer:

solution

5/8 ÷3/4

=5÷3=1.6666666667

=4÷8=2

=1<u>1</u>

<u> </u><u> </u><u> </u>2

3 0
2 years ago
#10-12!!! look at picture!!! I don't give out points for free!!! T.T
Tom [10]
F(x)=x
Domain: 1 2 3 4 5 6
Range: 1 2 3 4 5 6

F(x)=2x
Domain: 1 2 3 4
Range: 0 2 4 6
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
150+75x=400+25x<br>For how many hours of service will both companies charge the same amount?
sweet-ann [11.9K]
Just do inverse operation.
7 0
2 years ago
Question 9 of 10 <br> Solve -4x+ 2 26. <br> 0 A. x-6 <br> 0 B. )( 6 0 C. -6 0 D. )( 6
Drupady [299]

Answer:

The answer is (C.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • There are 3 drama movies 8 comedy movies and 4 action movies what's the ratio of dramas to movies ?
    6·2 answers
  • What is -6ab^3 over 5a times 10b over -24ab^2
    11·1 answer
  • Help!
    5·2 answers
  • 1 Point
    7·1 answer
  • What is the unit rate for 5 pounds of lunch meat for $42.50?A. $5.31 per poundB. $6.50 per poundC. $7.25 per poundD. $8.50 per p
    7·2 answers
  • 48% of what number is 57.6?
    13·2 answers
  • 1 (06.06 LC
    12·1 answer
  • Find the slope of a line PERPENDICULAR to each given line .
    5·1 answer
  • What rational number is halfway between 1/5 and 1/3?
    10·2 answers
  • Sage needs 2 boards to make a shelf. One board is 260 cm long and the other is 1 1/4 m long. What is the total length of the she
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!