1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tom [10]
2 years ago
12

Solve the inequality. 4/5x+5<3

Mathematics
1 answer:
Marizza181 [45]2 years ago
4 0
4/5x+5 is greater than 3

You might be interested in
Find the solution: | x + 1 | + 16 = 10
nordsb [41]

Answer:

[×1] +16=10

×=10-16

×=-6

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me please!!!!!!!!!!!!!!!????
VashaNatasha [74]

Answer:

I think it's A, as I have not done transformations yet but hope it helps

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Amy drove 2,789 miles on her cross country trip.she rounded that number to 2,800 miles when she spoke of the trip. To which plac
erastova [34]
Amy rounded to the 100ths place.
5 0
3 years ago
What is the reciprocal of each number?
Usimov [2.4K]
A
2/9=9/2
-9/2=-2/9
9/2=2/9
-2/9=-9/2



7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x in the following equation, x/4 = -120? (Btw, it's x over 4 not division :)
Sergio039 [100]
If you mean by x over 4 that it is fraction then there is no different between it and divisions
x/4 = -120
x = -120 × 4 ( when division goes to the other side of equal it turns into multiplication)
x = -480

A. -480
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In the morning, Marco sold 12 cups of lemonade for $3. By the end of the day, he had earned $9. How many cups of lemonade did he
    5·2 answers
  • What is - 3 + ( - 4 ) evaluated??
    7·2 answers
  • What is 7 less than the product of 5 and a number?
    11·1 answer
  • Find the value of x in the triangle shown below
    7·1 answer
  • The mean value of land and buildings per acre from a sample of farms is $1400, with a standard deviation of $100. The data set h
    8·1 answer
  • Allen wants to buy some packages of trading cards that cost $4.99, and a soda that costs $1.29. He has $25. Use the equation 4.9
    12·2 answers
  • There are 20 tiles in a bag. Of these, 9 are purple, 5 are black and the rest are white.
    8·1 answer
  • Suponga que le piden averiguar cuán alto es un poste de luz, su mejor
    9·1 answer
  • A 450-square-foot apartment in New York City costs $540,000. What is the price per square foot?
    15·1 answer
  • Work out the surface area of this cylinder.<br>2 cm<br>4 cm​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!