1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mice21 [21]
3 years ago
9

The money price of a half gallon of milk a half gallon of milk is ​$ 1.80​, and the relative price of a half gallon of milk a ha

lf gallon of milk in terms of burritos burritos is 4.00 packs of frozen burritos packs of frozen burritos per half gallon of milk half gallon of milk. What is the money price of a pack of frozen burritos a pack of frozen burritos​?
Business
1 answer:
Doss [256]3 years ago
5 0

Answer:

Money price of a pack of frozen burritos =  $0.45

Explanation:

Given : 1/2 gallon milk price = $1.80

Relative Price : 1/2 gallon milk price = 4 packs of burritos price

So, 1.80 = 4 burritos packs price

1 Burrito pack price = 1.80 / 4

1 Burrito pack price = $0.45

You might be interested in
Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $100, direct labor of $30, and variable overhead of $45
jeka57 [31]

Answer:

Selling Price per unit = $287.5 per unit

Explanation:

Provided quantum of sales = 10,000 units

Cost statement for 10,000 units

Direct material = $100 \times 10,000 = $1,000,000

Direct Labor = $30 \times 10,000 = $300,000

Variable Overhead = $45 \times 10,000 = $450,000

Fixed Overhead Costs = $635,000

Fixed Selling and administrative Cost = $115,000

Total = $2,500,000

Add: Profit mark up 15% = $375,000

Total Selling Value = $2,875,000

Selling Price per unit = $2,875,000/10,000 = $287.5 per unit

6 0
3 years ago
A product sells for $200 per unit and it’s variable costs are 65% of cells to fix cost of 420,000 what is the break even point i
11Alexandr11 [23.1K]
Fixed Costs:               420,000
Variable Costs:                 65%


Your BREAK-EVEN Point is: $1,200,000 USD or 600 Units @ $200 Each
5 0
2 years ago
Some recent financial statements for Smolira Golf Corp. follow:
nalin [4]

Answer:

1. The company's profit margin is 13.4% percent.

profit margin = net income / net sales = $45,064 / $336,329 = 13.4%

2. The total asset turnover is 0.82 times.

asset turnover ratio = net sales / average assets = $336,329 / [($387,891 + $432,000)/2] = $336,329 / $409,945.50 = 0.82

3. The equity multiplier is 1.7 times.

equity multiplier = average total assets / average total equity = $409,945.50 / [($205,936 + $275,000)/2] = $409,945.50 / $240,468 = 1.70

4. Using the Du Pont Identity, the company's ROE is 18.68% percent.

ROE = profit margin x asset turnover x equity multiplier (or financial leverage) = 0.134 x 0.82 x 1.7 = 0.1868 = 18.68%

4 0
3 years ago
The following information was drawn from the accounting records of Ashton Company. Budgeted Actual Sales $ 5,000 $ 6,000 Cost of
zhuklara [117]

Answer: c. $100 favorable fixed operating cost variance

Explanation:

Cost Variance is a way of measuring the efficiency of a Company or segment in terms of how well they are managing resources and keeping with the budget.

It is calculated by subtracting the Actual balance from the Budgeted balance.

If the result is negative it is called UNFAVORABLE. If it is positive on the other hand it'll be labeled FAVORABLE.

Option C is correct because,

Budgeted balance of Fixed Cost is 500.

Actual balance is 400.

Fixed Operating Cost Variance = 500 - 400

= $100

$100 is positive so it is $100 FAVORABLE.

5 0
3 years ago
Matt sells bikes at a local discount store. To encourage Bob to buy a more expensive model than he originally contemplated, Matt
andrew11 [14]

Answer:

false

Explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following should you study for a career in the legal field? Select All that Apply,(2)
    14·2 answers
  • Outline the roles of double-stranded RNA (dsRNA) in eukaryotic gene regulation. Select all that apply. (A) dsRNA can inhibit gen
    7·1 answer
  • Pooler Corporation is working on its direct labor budget for the next two months. Each unit of output requires 0.74 direct labor
    13·1 answer
  • The Janissaries were___________.A)slave women who lived in the sultan's harem.B)Christian boys taken from conquered territories
    7·2 answers
  • Demands by customers for companies to become more ethically and environmentally focused have placed added pressures on firms to
    8·1 answer
  • Compared to a checking account, the rules governing your
    11·1 answer
  • In January 2021, Summit Department Store sells a gift card for $50 and receives cash. In February, 2021, the customer comes back
    9·1 answer
  • Identify two employment laws which might affect<br> easyJet plc's business activities.
    14·1 answer
  • After a third complaint about how her company was handling customer service requests, catalina developed a code of ethics to spe
    8·1 answer
  • dakota, a manager for a large trucking company, wants to evaluate his truck drivers but is unsure of which type of performance a
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!