1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mekhanik [1.2K]
3 years ago
7

Two families have a garage sale together the entire garage sale brought in $1640 one family made $182 more than twice as much of

the second family how much did each family make at the garage sale
Mathematics
1 answer:
ioda3 years ago
8 0

Answer:

On the sale of garage One family made $1154 and Second family made $486

Step-by-step explanation:

Given:

Two families have a garage sale together the entire garage sale brought in $1640

Total Cost = $1640

Let the Second made be x

Also given one family made $182 more than twice as much of the second family

One family made = 182+2x

Now Total cost is equal to sum of One family and Second family.

Hence framing in equation form we get;

x+182+2x=1640

Now solving the equation we get;

3x+182=1640\\3x=1640-182\\3x= 1458\\x=\frac{1458}{3}= \$486

Hence,

Second Family made on sale of garage = $486

One Family = 182+2x=182+2\times486 = 182 + 972 = \$1154

Hence One Family made on sale of garage = $1154

You might be interested in
If a pack of M&Ms contains 40 M&Ms in class $1.20 what is the unit price
Zinaida [17]
Rendjdnrjrnrirbjfbrhrb
8 0
3 years ago
How do you calculate the Monthly Share of Annual Expenses? What would they be if the annual expenses were $27,987? (Show Your Wo
scZoUnD [109]

Answer:

$2332.25 per month

Step-by-step explanation:

1) The monthly share of annual expenses can be calculated from the annual expenses. Since there are 12 months in a year, the monthly share of annual expenses is gotten by dividing the annual expenses by the number of months in a year.

2) The monthly share of annual expenses is given by:

Monthly share of annual expenses = Annual expenses / 12 months

Monthly share of annual expenses = $27987 / 12 months = $2332.25 per month

8 0
3 years ago
10. What is the range of the function Ax) = -2x + 5 when the<br> domain is (-5,5).
Oksana_A [137]
Jesus loves you and wants you safe
6 0
3 years ago
What is the equation of a line that passes through the point (8, 1) and is perpendicular to the line whose equation is y=−23x+5y
wolverine [178]

Answer:

The correct answer is: y=3/2x-11 :D



4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help me
KiRa [710]

Answer:

$\left(-4,-2\right)$ , $\left(4,-2\right)$ , $\left(4,4\right)$ , and $\left(-4,4\r the perimeter and the area of the secret chamber

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which expression finds the measure of an a 126 degree angle?​
    7·1 answer
  • Solve the system of equations. y = 6x - 27 y = 4x - 17 a. ( -5, 3) c. ( 5, 3) b. ( -3, -5) d. No solution Please select the best
    7·1 answer
  • Solve using any method.
    5·2 answers
  • 35 out of 56 as a percentage
    10·1 answer
  • Combine these to like terms to create an equivalent expression: 4z - (-3z)
    13·1 answer
  • How long is a piece of string
    9·2 answers
  • Why is the graph of the rose curve r=4cos2theta
    8·1 answer
  • Fundamental Counting Principle and it's a multiple choice only
    5·2 answers
  • Answer the questions below please
    13·1 answer
  • Can you find five solutions to the function: y=3x-7?​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!