1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alecsey [184]
3 years ago
9

Evaluate 9 times p when p= 3.5

Mathematics
1 answer:
zysi [14]3 years ago
7 0

Answer: 31.5

Step-by-step explanation:

9*3.5=31.5

Hopefully this is what they meant

You might be interested in
The area of a circle is 36 <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cpi" id="TexFormula1" title="\pi" alt="\pi" align="absmiddle"
Anettt [7]
I’m pretty sure it’s 6 bc to calculate the volume it’s pie•radius^2
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Tamara invested $15,000 in an account that pays 4% annual simple interest. Tamara will not make any additional deposits or withd
STALIN [3.7K]

In 3 years she will earn 1,800.

15,000 x .12=1,800


5 0
3 years ago
Which of the lines is perpendicular to the line shown in the graph
Nitella [24]

Answer:

The line passing through (-8, 10) and (-1, 4).

Step-by-step explanation:

Two lines are perpendicular if the product of their slopes is -1. The slope of the line in the picture is 7\over 6, so we should find a line with slope of -6\over 7.

Note that the slope of the line in the last option is -7\over 6.

4 0
3 years ago
Need help really quick look at the picture thank you soooooooo,, muchh
vovangra [49]

Answer:

The answer would be -7/12

Step-by-step explanation:

Use math.way itll help you tremendously :)

6 0
2 years ago
A 3.5 gallon gas can contains 9/10 gallons. how much more gas can be poured in?
Elena L [17]

Answer:

0.35 Gallons.

Step-by-step explanation:

Since there is already 9/10 in it, you can only pour 1/10 in now.  1/10th of 3.5 is 0.35.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which steps should be used to compare the fractions StartFraction 2 Over 9 EndFraction and StartFraction 5 Over 6 EndFraction? F
    14·2 answers
  • A pizza restaurant charges $10.00 for 1 pizza, $20.00 for 2 pizzas, and $28.00 for 3 pizzas. Based on this information, how much
    12·1 answer
  • Amanda drove 348 miles using 15 gallons of gas. at this rate, how many gallons of gas would she need to drive 232 miles?
    13·2 answers
  • The cube of twice a number.
    15·1 answer
  • Un balón de fútbol que se patea aun angulo de 45° con la horizontal, recorre 30m antes de chocar contra el suelo encuentre, la r
    5·1 answer
  • 19 points Help please quick i will give you 19 points
    8·1 answer
  • Solve the polynomial equation by factoring. <br> 3x^4+11^3-4x^2=0
    8·2 answers
  • Simplify 3(tan ^2 0 - sec^2?0)
    11·2 answers
  • If 4 pounds of grapes cost $9.96, what is the unit price?
    12·2 answers
  • Solve for B: Ax + By = EF <br> HURRY WILL GIVE BRAINLIEST
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!