1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artyom0805 [142]
3 years ago
13

Pirate Seafood Company purchases lobsters and processes them into tails and flakes. It sells the lobster tails for $20.30 per po

und and the flakes for $15.30 per pound. On average, 100 pounds of lobster are processed into 58 pounds of tails and 26 pounds of flakes, with 16 pounds of waste. Assume that the company purchased 3,200 pounds of lobster for $4 per pound and processed the lobsters with an additional labor cost of $7,400. No materials or labor costs are assigned to the waste. If 1,722 pounds of tails and 752 pounds of flakes are sold, calculate the allocated cost of the sold items and the allocated cost of the ending inventory. The company allocates joint costs on a value basis. (Round your answers to nearest whole number. Round cost per pound answers to 2 decimal places.)
Business
1 answer:
bija089 [108]3 years ago
5 0

Answer:

Pirate Seafood Company

1) Calculation of the Allocated Cost of Sold Items:

a) Production Units:

Lobster tails = 3,200/100 * 58 = 1,856 units

Lobster flakes = 3,200/100 * 26 = 832 units

Total units = 2,688 units, costing $12,800

b) Material costs:

Lobster tails = 1,856/2,688 * $12,800 = $8,838

Lobster flakes = 832/2,688 * $12,800 = $3,962

c) Labor costs:

Lobster tails = 1,856/2,688 * $7,400 = $5,110

Lobster flakes = 832/2,688 * $7,400 = $2,290

d) Total Production costs (Materials & Labor):

i) Lobster tails = $8,838 + $5,110 = $13,948

per unit cost = $13,948/1,856 = $7.52

ii) Lobster flakes = $3,962 + $2,290 = $$6,252

per unit cost = $6,252/832 = $7.51

e) Cost of Sales:

Lobster tails = $7.52 x 1,722 = $12,949.44

Lobster flakes = $7.51 x 752 = $5,647.52

2) Calculation of the Allocated Cost of Ending Inventory:

a) Ending Inventory units:

Lobster tails = Production unit Minus Sales unit = 1,856 - 1,722 = 134

Lobster flakes = Production unit Minus Sales unit = 832 - 752 = 80

b) Ending Inventory costs:

Lobster tails = 134 x $7.52 = $ 1,007.68

Lobster flakes = 80 x $7.51 = $600.80

Explanation:

To calculate the costs of sales and the costs of ending inventory, the first step is to calculate the units produced.  The material and labour costs are then apportioned based on the units produced since no costs are allocated to the waste.

Then, the unit costs of tails and flakes are calculated.  These form the bases for computing the cost of items sold and the ending inventory.

You might be interested in
Kaylor Equipment Rental paid $75 in dividends and $511 in interest expense. The addition to retained earnings is $418 and net ne
VladimirAG [237]

Answer:

$1,269.46

Explanation:

Earnings Before Interest and Tax (EBIT) refers to the net income which is a difference between the revenue of an organisation and the expenses that were incurred in order to generate that revenue. The calculation of the EBIT is usually for a particular year and it is usually found in the Income Statement part of an organisation's financial statement.

To calculate the EBIT therefore, the Tax as well as interest must be added back to the Net Income after tax (usually added to retained earnings)

Therefore, Net Income = Dividends paid + Net Income (added to retained earnings)

= $75 + $418 = $493 - This represents a partial net income

The next step is to calculate the taxable income as follows:

The net income is $493, and the Tax rate is 35%

Taxable Income = $493/ (1-0.35) = $758.46

Earnings before interest and tax therefore =

Interest paid + Taxable Income

= $511 + $758.46 = $1,269.46

7 0
3 years ago
In January 2021, Vega Corporation purchased a patent at a cost of $200,000. Legal and filing fees of $50,000 were paid to acquir
ale4655 [162]

Answer:

c. $215,000

Explanation:

The computation of the amount charged to income is shown below:

But before that first we have to determine the book value as on Jan 2024 which is

Total patent cost

= $200,000 + $50,000

= $250,000

Amortized cost till year 2024 is

= ($250,000 ÷ 10 years) × 3 years

= $75,000

The three years is counted from 2021 to 2024

Now

Book value on Jan 2024 is

= $250,000 - $75,000

= $175,000

So,

Amount charged to income  is

= $175,000 + $40,000

= $215,000

6 0
2 years ago
Buffy is engaging product users to create an exhaustive list of things that bother them when they use the product and how often
Luden [163]
What is your question? :)
7 0
3 years ago
A company produces a single product. Variable production costs are $12.50 per unit and variable selling and administrative expen
wlad13 [49]

Answer:

value of ending inventory under variable production is $104375

Explanation:

given data

Variable production costs = $12.50 per unit

variable selling and administrative expenses = $3.50 per unit

Fixed manufacturing overhead totals = $41,000

Fixed selling and administration expenses total = $45,000

production = 4,500 units

sales = 3,850 units

to find out

the dollar value of the ending inventory under variable costing would be

solution

we find here ending inventory that is express as

ending inventory = production - sale

ending inventory = 4500 - 3850

ending inventory = 8350

so

variable production cost of 8350 units are

variable production cost = 8350 × $12.50

variable production cost = $104375

so value of ending inventory under variable production is $104375

8 0
3 years ago
Which of the following best describes a surplus?
muminat

Answer:

C. there is more supply than demand

Explanation:

surplus means extra so there's more in supply than demand

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • When preparing the statement of cash flows by the indirect method, if accumulated depreciation increases the difference is
    10·2 answers
  • How does proper inventory control help a company manage its marketing efforts
    15·1 answer
  • The following is a partial trial balance for the Green Star Corporation as of December 31, 2018:
    14·1 answer
  • Demand-pull inflation is caused by: An increase in aggregate supply. An increase in resource costs as an economy's production ca
    8·1 answer
  • Money is to food as ________ is to ________.
    11·1 answer
  • You are writing an e-mail to a potential employer about a job opportunity. what can you do to make sure the e-mail reflects your
    6·1 answer
  • Financial statements of Rukavina Corporation follow:
    6·1 answer
  • A couple listed their home for $237,000. They accepted an offer of $230,000 from a buyer who is obtaining financing with a $46,0
    10·1 answer
  • Sheridan, Inc. is a calendar-year corporation whose financial statements for 2020 and 2021 included errors as follows: Year Endi
    6·1 answer
  • Oh so you like brainly? Name every rank
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!