1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mrrafil [7]
2 years ago
14

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.$4.99 for 14 lbThe unit rate is $ /lb.

Mathematics
1 answer:
lukranit [14]2 years ago
3 0

Answer: $2.81


Step-by-step explanation: I divided 14 and $4.99 and got 2.80561122244. I then rounded that number and got 2.81 for the unit rate.

Hope this helps!



You might be interested in
A store decreases the price of a sofa by 16% this month only, to $5200. What was the price before the
zheka24 [161]

9514 1404 393

Answer:

  $6190.48

Step-by-step explanation:

The price is now 1 -16% = 84% of the original price (p).

 $5200 = 0.84p

  p = $5200/0.84 = $6190.48

The price before the discount was $6190.48.

3 0
3 years ago
PLEASE I NEED HELP WITH THIS!!!!​
trapecia [35]

Answer:

oh yeah thats the 3rd one

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Tyler saved 1/3 as much as kara. tyler saved $55. write an equation to find how much kara saved?
siniylev [52]

X - 1/3 = 55

55x3= 165

4 0
3 years ago
-3(-5)-3y=-6 find the value of y
julia-pushkina [17]

-3 (-5) - 3y = -6

15 - 3y = -6

-3y = -6 + (-15)

-3y = -21

y = -21 / -3

y = 7

The value of y is 7.

6 0
3 years ago
If -3(x + 6) = x - 2, then x = -4.
Anon25 [30]

3(x + 6) = x - 2

3(-4+6)= -4-2

mutiply the bracket by 3

(3)(-4)= -12

(3)(6)= 18

-12+18= -4-2

6= -4-2

6= -6

Answer:

No solution

4 0
2 years ago
Other questions:
  • How much shorter is karen than Arturo show all work
    13·1 answer
  • A bookstore costs $120 a day to keep open, and it spends $14 for each book that it sells. 11
    15·1 answer
  • A ball is dropped from a height of 25feet and allowed to bounce until it comes to a rest. Each time the ball bounces it rebounds
    7·1 answer
  • Is the following relation a function? Graph of x equals y squared, which results in a horizontal parabola centered on the x axis
    13·2 answers
  • What does 11/100 + 16/10 equal?
    15·1 answer
  • Steven jogs around a circular field with a diameter of 70 yd. Find the area of the field.
    13·2 answers
  • Can someone help please...
    7·1 answer
  • The pizza shop offers a 15 percent discount for veterans and senior citizens. If the price of a pizza is $12, how would you find
    10·1 answer
  • 0.57,0.66,0.75,0.84 what are the next three numbers
    7·1 answer
  • Solve the equation<br> (6x18) (3x + 2) = 0
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!