1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zaharov [31]
3 years ago
8

How do you solve 90% of 20?

Mathematics
1 answer:
Marizza181 [45]3 years ago
3 0
All you would do is multiply .9 by 20
.9*20=18

90% of 20 is 18
You might be interested in
a trail mix recipe is 15% raisins. if Tom wants to make 20 cups of trail mix, what amount of raisins will he need?
Airida [17]

Answer: Tom will need 3 cups of raisins

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Need help giving brainliest:)
I am Lyosha [343]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

It would be A because it is in parentheses, and you do what ever is in the parentheses first because of PEMDAS

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE ANSWER THIS ASAP I WILL MARK YOU THE BRAINLIEST
emmasim [6.3K]
Answer = 314.2

Area of cyclinder:
Area at base x height

Pi = 3.142

5^2 x 3.142 = 78.55

78.55 x 4 = 314.2
5 0
2 years ago
Helppp fast (picture)
harkovskaia [24]
The answer to your question is the first option! Hope this helps. God bless
4 0
3 years ago
Which equation represents this situation?
Tatiana [17]
The answer would be h+(h+2.5)=22
The h represents Williams hours and the h+22 represents jose's hours. Together, they add to 22 hours :)
Hope this helps!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Use Lagrange multipliers to find the maximum and minimum values of the function subject to the given constraint. (If an answer d
    9·1 answer
  • -3(k-8)-(k+5)=23<br> please explain how to do this
    5·1 answer
  • A package of beans in cans costs $32.50. How much does each can cost if there is 20 cans in the package?​
    5·1 answer
  • How can i solve for x? <br>2x-y=3
    14·1 answer
  • I need the answer ASAP!!
    13·2 answers
  • 4÷5 = 12 divided by how much
    8·2 answers
  • What is the measure of angle EFD? 37.5° 45° 47.5° 55°
    15·2 answers
  • PLEASE HELP!! AND SHOW WORK PLEASE!!
    15·1 answer
  • 2 pounds of grapes cost $8 How do they cost per pound? How many pounds of grapes do you get per dollar?
    6·1 answer
  • in Aprils DVD collection she has 8 action dvds 12 comedy DVDs 7 romance DVDs what percent of April's DVD collection are comedies
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!