1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mumz [18]
3 years ago
8

Three medium pizzas cost $10.50. How much does it cost to buy 10 medium pizzas?

Mathematics
1 answer:
olga nikolaevna [1]3 years ago
6 0
Hello! First off, we can find the unit rate on what it would cost per pizza. Divide the total amount by the number of pizzas. 10.50/3 is 3.5. It costs $3.50 per medium pizza. Now, we can multiply that amount by 10 to get the amount for 10 pizzas. 3.5 * 10 is 35. There. It costs $35 to buy 10 medium pizzas.
You might be interested in
What is 25% of $8? $ Submit​
vekshin1

Answer:

2 dollars?

Step-by-step explanation:

8 divided by 4

3 0
3 years ago
Does anyone know the answer to this ??
xenn [34]

Answer:

The answer is C. 14.5 miles

4 0
3 years ago
Find the value of c that makes the expression a perfect-square<br>trinomial.<br>• 6) x2 + 26x + c​
slava [35]
The value of c would be 169
8 0
3 years ago
I don't understand this
Deffense [45]
Don't understand what?
7 0
3 years ago
Need heals please ❤️
Neko [114]

B: Even

B is the answer



8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help asap 50 pts
    13·2 answers
  • A car is traveling at a rate of 50 miles per hour. what is the car's rate in kilometers per hour? how many kilometers will the c
    14·1 answer
  • How do I do this question
    5·1 answer
  • Aviv cut out the ads on 5 pages of a newspaper. He discovered that when he put the ads together, they filled 1/3 pages. How many
    10·1 answer
  • What is the inverse of the logarithmic function f(x)= log2x.
    5·1 answer
  • IM BEGGING U HELP Triangle ABC is similar to Triangle GHI. Find the measures of side length z and angle d. Write your answer bel
    8·1 answer
  • This is really easy! pic below..
    9·1 answer
  • Let A be the set of all lines in the plane. Define a relation R on A as follows. For every l1 and l2 in A, l1 R l2 ⇔ l1 is paral
    11·1 answer
  • A store is having a sale on walnuts and chocolate chips. For 2 pounds of walnuts and 5 pounds of chocolate chips, the total cost
    7·1 answer
  • A rectangle has a length of (2c + 1) and a width of (3 + c). If c = 3, what is the area of the rectangle?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!