1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pav-90 [236]
3 years ago
13

Lisa paid $43.95 for 16.1 gallons of gasoline what was the cost per gallon rounded to the nearest hundredth

Mathematics
2 answers:
lawyer [7]3 years ago
8 0
$2.73 per gallon of gasoline
It's proportion problem.
Cross multiply
43.95 over 16.1 = X over 1 
when you cross multiply you get
you get 43.95 = 16.1x
43.95 / by 16.1 is $2.73
ki77a [65]3 years ago
6 0

Answer:

The cost per gallon of gasoline, rounded to the nearest hundredth is $2.73.

Step-by-step explanation:

The cost of 16.1 gallons of gasoline = $43.95

So, the cost of 1 gallon of gasoline is given by = \frac{43.95}{16.1}

= $2.7298 rounded $2.73.

Therefore, the cost per gallon of gasoline, rounded to the nearest hundredth is $2.73.

You might be interested in
PLEASE HELP!!! OFFERING 50 POINTS!!!!
Otrada [13]

Answer:

slope-intercept form y= -2/3 x + 490 slope is -2/3 y intercept is (0.490)

Step-by-step explanation:

2x+3y= 1470

3y= 1470-2x

y= 1470/3- 2/3 x

y= -2/3 x+ 490

slope is -2/3 and y intercept is 490 when x =0

the graph represent the amount of sandwiches that Sal's shop sold, where x is the number of sandwiches and y is the number of wraps sold. so that x won't exceed 735 sandwiches : 0≤x≤735 and  0≤ y≤490.

<u>total profit is 1593.</u>

2x+3y= 1593

y= -2/3 x + 531

similar : the two functions have the same slope -2/3

difference: 0≤ y≤531

                   0≤x≤796.5

the two line are parallel

7 0
3 years ago
Five candy bars cost $4.32 or eight candy bars cost $6.48. Which is a better buy?
Citrus2011 [14]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

4.32/5=0.86 per bar

6.48/8=0.81 per bar <---- better buy

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of 1/6, 2/3, and 1/4 is
Oxana [17]
First, make all the denominators same.
Then calculate.
Hopefully this helps :D

3 0
3 years ago
What is the best approximation of the area of a circle with a diameter of 17 meters?
Nimfa-mama [501]
Area of a circle = 3.14 x r^2
=3.14 x 8.5^2
= 226.865
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 4 breakfast choices in a school cafeteria: Cereal, Granola Bar, Breakfast Sandwich, and Fruit. The percentage of stude
zalisa [80]

Answer:

300. In this case, it's very easy to do this percentage inflation. Since 20 is a multiple of 100, and we want to know the 100%, you just multiply the 20 by 5 to make it 100. Along with this, you multiply the 60 by 5 as well, which gives you 300.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A track is 200 meters long. How many times must Julius run around the track to run 3 kilometers ?
    11·1 answer
  • Which quadrant is the point (8,-3)
    6·1 answer
  • Find the next two terms in the sequence.
    12·2 answers
  • PLEASE HELP
    15·1 answer
  • How do I solve for c and d
    6·1 answer
  • Find the value of y.
    15·1 answer
  • Assume you have a car worth $3,700 and investments worth another $5,400. If you owe
    6·1 answer
  • HELP DUE IN 10 MINS!
    9·1 answer
  • 40 POINTS !! 40 POINTS !!<br><br> PLEASE HELP , DONT SKIP !<br><br> NO LINKS OR FILES.
    7·1 answer
  • The Venn diagram below shows survey results of the cities visited by a group of people on a recent trip to Europe.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!