1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lakkis [162]
3 years ago
13

What is the answer?

Mathematics
1 answer:
Sergio039 [100]3 years ago
3 0
Another way to write this number is 626 children
You might be interested in
Fund Raising. Suppose you have signed up for a bike-a-thon to raise money for charity. One person is sponsoring you at a rate of
soldi70 [24.7K]

Answer:

The system of equation is \left \{ {{d=15} \atop {d=0.5m}} \right..

After 30 miles all the sponsors donate the same amount.

Step-by-step explanation:

Given:

Amount of donated by each of the other sponsors = $15

Amount donating by one person per mile = $0.5

We need to write the system of equation to model the donation d for m miles biked.

Also We need to find the number of miles all sponsors donate the same amount.

Solution:

Let the amount donated be denoted by 'd'.

Let number of miles biked be denoted by 'm'.

Now we know that;

Amount of donated by each of the other sponsors = $15

so we can say that;

d=15

Also We know that;

Amount donating by one person per mile = $0.5

So we can say that;

d=0.5m

Hence The system of equation is \left \{ {{d=15} \atop {d=0.5m}} \right..

Now to find the number of miles when all the sponsors donate the same amount we will make both the equation equal we get;

0.5m=15

Dividing both side by 0.5 we get;

\frac{0.5m}{0.5}=\frac{15}{0.5}\\\\m=30\ miles

Hence After 30 miles all the sponsors donate the same amount.

8 0
3 years ago
A 16 oz package of brown rice costs 79 cents and 32 oz package of white rice costs $3.49. Which package is a better buy
notka56 [123]
32 Oz of brown rice -> 79 * 2 = $1.58

The brown rice is better to buy because $1.52 is less than $3.49.

Please make this answer the brainiest~
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
George went to the supermarket and he bought bananas for his monkeys. They were $5.99. He got a family discount because his wife
BlackZzzverrR [31]

Answer:

$4.49

Step-by-step explanation:

If bananas are $5.99, we need to find 75% of the price, or 25% off. There are two ways we can do this, I'll show the more detailed way. First, we multiply 5.99 by .25 to find 25% of it. We got ~1.50. This means that 25% of 5.99 is 1.50. Now, we take away 1.50 from 5.99. This gets us $4.49. That means the price of the bananas with the discount is $4.49. The other way we can do this is multiply 5.99 and .75 (because 25+75=100). This gets us 4.4925, which rounds to $4.49. I hope this helps!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A recipe requires 2\tfrac{3}{4}2 4 3 ​ cups of milk for every \frac{1}{3} 3 1 ​ of a cup of flour. What is the ratio of cups of
exis [7]

Answer:

28 tablespoons of sugar

6 tablespoons of cocoa powder

Step-by-step explanation:

Malik is using a cookbook to make a recipe, but he can not find his measuring cups! He has, however, found a tablespoon. Inside the back cover of the cookbook, it says that 1 cup = 16 tablespoons.

Explain how he could use the tablespoon to measure out the following ingredients:

2 cups of flour

½ cup sunflower seeds

1¼ cup of oatmeal

Malik also adds the following ingredients. How many cups of each did he add?

28 tablespoons of sugar

6 tablespoons of cocoa powder

Use of the following representations is optional:

Tablespoons 16            

Cups 1            

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which inequality is a true statement.
MArishka [77]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

bc im smart ffff f f g g g g g g. t t t t t

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Katie is building barn, as shown. She wants the roof height to be between 4 and 6 feet. She must decide the angle measure to use
    10·1 answer
  • Subtract negative 24 from 11.
    13·2 answers
  • The expected value of a random variable, x, is also called the mean of the distribution of that random variable. Why
    7·1 answer
  • Find the measurement of each segment. assume that each figure is not drawn to scale
    8·1 answer
  • Chose the equation that has a slope of (-3/4) and a y intercept of -6
    13·1 answer
  • I’ll give out genius is someone can help me create a story about a graph pictured below!!
    10·2 answers
  • Mr. Hudson is a car salesman. He makes a fixed amount of $1,000 a month and receives $250 for every car that he sells. Which ine
    12·1 answer
  • What times 5/8 equals 1
    8·2 answers
  • I need help with this problem i dont understand
    13·1 answer
  • JK bisects angle LJM, the measure of angle LJM=2x+15, and the measure of angle KJM=6x-5. Solve for x.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!