1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stella [2.4K]
3 years ago
13

What is the median of this set of data? 100, 102, 103, 106, 109 100 103 106 109

Mathematics
1 answer:
Strike441 [17]3 years ago
5 0

Answer:

103 is the median.

Step-by-step explanation:

To find the median, you need to put the numbers in order.

100, 100, 102, 103, 103, 106, 106, 109, 109

The median is the number in the middle. After you place them in order, find the number that is in the middle and that will be the median.

Feel free to let me know if you need more help. :)

You might be interested in
Show that f(x)=πx-2 and f-1(x)=(x+2/π) are inverse functions of one another
iVinArrow [24]
They are not inverse functions of one another. For f(x) and g(x) to be inverses of each other, f(g(x)) = x. In this case, pi(x+2/pi)-2 = pi* x, which is not x.
5 0
3 years ago
Find the measure of the missing angles <br> b=<br> c=
Vesnalui [34]

Answer:

b=20

c=160

Step-by-step explanation:

b has the same measurement as the other angle that is across from it. c is 160 because the line that c is on is a straight line so it is 180 degrees, you subtract the other angle on the line,20, then you get the answer.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the formula A=bh , where A is the area, b is the base length, and h is the height of the parallelogram, to solve this proble
vagabundo [1.1K]
How you would solve this is move the letter so that it would say h=a/b so that means the answer is 330/22= 15 the answer is 15
5 0
3 years ago
The admission fee to an amusement park is $38. It costs an additional p dollars to rent a locker to hold your belongings. The to
Anni [7]
38(4)+p(4)=210

152+p(4)=210

P(4)=58


58/4=14.5


It cost $14.5 for one person to rent a locker
4 0
3 years ago
Nadia is a stockbroker. She earns 4% commission when she sells stocks. Last week, she earned $288 in commission.
Tresset [83]

Answer:

a)The total amount of her  weekly stock sales  = $7,200

b) The total amount of her yearly stock sales  = $350,000

Step-by-step explanation:

(a)  Let us assume that the total a mount of her sales in a week  = $m

      Commission earned in a week = $288

      Now, 4 % of her total sales  = $288

      or, 4% of ($m)  = $288

    ⇒\frac{4}{100}  \times  m = 288

     or, m = \frac{288 \times 100}{4}   = 7,200

     ⇒ m = $7,200

Hence, the total amount of her  weekly stock sales  = $7,200

b)  Let us assume that the total amount of her sales in a year  = $k

     The total amount of commission earned  = $14,000

Now, 4 % of her total sales  = $14,000

      or, 4% of ($k)  = $14,000

    ⇒\frac{4}{100}  \times  k = 14,000

     or, k = \frac{14,000 \times 100}{4}   = 350,000

     ⇒ k = $350,000

Hence, the total amount of her yearly stock sales  = $350,000

8 0
3 years ago
Other questions:
  • After eating 25 percent of the pretzels, Sonya had 42 left how many pretzels did Sonya have originally??? How do I get the Answe
    7·1 answer
  • Prove With Diagram Which fraction is larger, 5/8 or 3/4 Brainliest
    8·1 answer
  • There are 34 balls in a bucket. The balls are numbered from 1 to 34. One ball is randomly selected from the bucket. What is the
    14·2 answers
  • 5 pints of blue paint with 2 pints of yellow paint make green how many pints of blue paint are needed to make 28 pints of green
    11·1 answer
  • (b) Employers at a firm are worried about the effect of March Madness, a basketball championship held each spring in the US, on
    10·1 answer
  • Select three ratios that are equivalent to<br> 4:3<br><br> Choose 3 answers:
    11·2 answers
  • Free points so that yall can get on the leaderboards
    7·2 answers
  • Finding angles June 23.2020
    13·1 answer
  • Factoring out the GCF of the polynomial 2x^6+2x^5 will give
    5·1 answer
  • 4 pounds of jelly beans for $6. What is the unit rate?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!