1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slava [35]
3 years ago
14

The principal of loan A is . Which loan has a higher annual percentage rate? What will be the total repayment for loan A, includ

ing interest? What will be the total repayment for loan B, including interest?
Mathematics
2 answers:
vekshin13 years ago
8 0

Answer:

The principal of loan A is . $15,000

Which loan has a higher annual percentage rate? loan b

What will be the total repayment for loan A, including interest? $22,367.32

What will be the total repayment for loan B, including interest? $19,857.02

Step-by-step explanation:

BabaBlast [244]3 years ago
5 0

Answer:

The principal of loan A is . $15,000

Loan b loan has a higher annual percentage rate

The total repayment for loan A, including interest is $22,367.32

The total repayment for loan B, including interest will be $19,857.02

You might be interested in
Stephen record the growth of a plant over 10 weeks for his science project he made a graph that shows how much the plant group e
vazorg [7]

Answer:

y= 6/5x + 2

If you substitute the points (5,8) you get:

8 = 6/5 × 5 + 2

8 = 6 + 2

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
F(x)=9x^2+7x-13 describe the behavior
levacccp [35]

Answer:

hob

Step-by-step explanation:

jbibou

8 0
3 years ago
Six yards of rope costs $5.50 while four yards costs $4.75
Amiraneli [1.4K]

The best option is the first one (Six yards of rope costs $5.50). It is the lowest unit cost.

<u>Step-by-step explanation:</u>

For the given question case, first we should compare the unit costs of the choices provided and evaluate the best option.

Choice 1:

Six yards of rope costs $ 5.50

            \frac{5.50 \text { dollar}}{6 \text { yard }}=0.9167\ dollar/yard

Choice 2:

Four yards costs $ 4.75

           \frac{4.75 \text { dollar}}{4 \text { yard }}=1.1875\ dollar/yard

Thus, the best choice is the first one. Because it is the lowest unit cost.

3 0
3 years ago
What is the intersection of AD and CD? Explain.
timofeeve [1]

Answer:

Point D

Step-by-step explanation:

AD and CD are a line

The intersection of two lines is a point

The two lines intersect at point D

8 0
3 years ago
Probability &amp; Sampling:
Brums [2.3K]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Refer to the graphic novel frame below. Write and solve an equation to find how many movies they have time to show.
    5·1 answer
  • A widget weighs 1 ounce. Five hundred fifty widgets fit into a box. Thirty six boxes of widgets fit on a skid. How many pounds o
    10·1 answer
  • Who knows this work?
    12·2 answers
  • What's is this I do find it out​
    9·1 answer
  • Your broker recommends that you purchase XYZ Inc. at $60. The stock pays a $2.40 dividend which (like its per share earnings) is
    12·1 answer
  • I NEED HELP ASAP CAUSE I'M STUCK
    15·1 answer
  • A scientist estimated that a mixture would need 6 milliliters of a chemical to balance. The actual amount needed was 7 millilite
    14·1 answer
  • What is the sum of 7 2/6 + 2 1/4
    12·2 answers
  • Teacher has 1p she buys 10 boxes worth 10p how much does she have to pay
    7·1 answer
  • (x2-25)÷(x-5) plz help me ​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!