1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Virty [35]
3 years ago
10

I don’t understand the second column

Mathematics
1 answer:
Alenkasestr [34]3 years ago
4 0

Answer:

I think its asking for like vertical angles, corresponding angles, adjacent angles, complementary angles, etc.

You might be interested in
Is (2,3) a solution to the system of inequalities 4x+3y&lt;20 <br> 10x+y&gt;10
stiks02 [169]
Yes it is a solution because if you take the equation and plug the point in for the x and y :

4 (2) + 3 (3) < 20 
 8 + 9 < 20 
17 < 20
which is true

10 (2) + (3) > 10
20 + 3> 10
23>10
which is also true
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve by completing the square<br><br>x squared +14x - 51=0
Nesterboy [21]
x^2 +14x - 51=0\\ \\\Delta = b^{2}-4ac =14^{2}-4*1*(-51)=196+204=400 \\ \\x_{1}=\frac{-b-\sqrt{\Delta }}{2a} =\frac{-14- \sqrt{400}}{2}=\frac{-14-20}{2}= \frac{-34}{2}=-17\\ \\x_{2}=\frac{-b+\sqrt{\Delta }}{2a} =\frac{-14+ \sqrt{400}}{2}=\frac{-14+20}{2}= \frac{6}{2}=3


3 0
3 years ago
A patient weighs 93 pounds (lb). Meperidine hydrochloride is ordered for pain at a dosage of 6 milligrams (mg) per kilogram of b
Ymorist [56]

Convert the dose into mg / lb

1 lb = .45 Kg

so the does = 6 * .45 = 2.7 mg/lb

so the daily dose of the patient is 93 * 2.7 = 251.1 mg

injections are available in 50mg per mL

to calculate the daily dose in mL 251.1 / 50 = 5 mL

7 0
3 years ago
I’ve been struggling on this for a while. Someone help!
liberstina [14]

Answer:

D i believe

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!!!
pashok25 [27]
She had 60 pairs of shoes before selling any
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following equations have no solutions?
    14·2 answers
  • Keri needs to rent storage space for some of her belongings. She paid a one-time original storage fee of $99.00, and now pays $4
    10·1 answer
  • Last saturday, the museum box office sold 281 tickets for a total of $3,954. Adult tickets cost $15, and student tickets cost $1
    15·1 answer
  • In designing an experiment involving a treatment applied to 4 test​ subjects, researchers plan to use a simple random sample of
    12·1 answer
  • Write an equation that could be used to find the measure of angle A
    6·1 answer
  • 6 + 8(x - 1) = 2(3x + 4)
    6·2 answers
  • Which is better buy? 5 lb of flour for $0.90 or<br> 8 lb for $1.25
    14·2 answers
  • 1/4( x - 1 ) + 3x = 2 <br>solve the equation
    8·1 answer
  • 3 • 1/5 = x please help I am having a brain fart and I am running out of time!
    14·2 answers
  • FIRST ANSWER WILL GET BRAINLIEST In parallelogram EFGH, m∠1 = 3x – 5, m∠2 = x + 10, and m∠3 = 2x + 15.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!