1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
castortr0y [4]
3 years ago
13

What is 6Σ n=1 [4(-5)^n-1] equal to?

Mathematics
1 answer:
Bogdan [553]3 years ago
6 0

Answer:

-10416.

Step-by-step explanation:

This is a Geometric Series with first term 4 and common ratio -5.

Sum of 6 terms = a1 .  (r^6  - 1 )/ ( r - 1)

= 4 *( (-5)^6 - 1) / (-5-1)

= -10416  (answer).

You might be interested in
Use the guess-and-check method to solve the equation:
Sidana [21]
B x is equal to 3
hope this helps
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cylindrical container shown below can be completely filled with 24 litres of water. The base area of the container is 600 cm
Virty [35]

Answer:

40cm

Step-by-step explanation:

volume of a cylinder= πr²h

V=24litres, Area=πr²=600cm², height=?

converting litres to cm³

1litre=1000cm³

24litres= 24×1000

=24000cm³

24000=600× h

h= 24000/600

= 40cm

5 0
2 years ago
Solve the following system of equations -8x -8y=24 2x + y=-7
leonid [27]

Solve the equation using substitution?

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Adele has 3 64-ounce cartons of orange juice and 3 48-ounce cans of apple juice. How much juice does she have altogether?
Readme [11.4K]
She has 6 ounce of cans
7 0
3 years ago
Which of the following are composite numbers
mamaluj [8]
33 is composite
49 is composite
21 is composite
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Ella has 50 stacks of ten pennies in each stack. Describe how to find how many pennies ella has in all
    13·1 answer
  • Help please asap!! will mark brainliest!!!!! its timed
    10·2 answers
  • Which of the expressions (on the photo document I inserted) together represent all solutions to the following equation?
    11·1 answer
  • Rewrite using the distributive property -9(y+5)
    14·2 answers
  • Need help now! I'll mark right brainliest
    12·1 answer
  • A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?
    5·1 answer
  • EXPLAIN HOW TO DO IT PLZ<br><br> What are the first 3 common multiples of 4 and 6
    9·1 answer
  • Rate of change on a graph.- I'll give brainly for the answer, thank you
    12·1 answer
  • If 3.2x10^4 is the length of a park in meters and 2.5x10^6 is the width in meters, what is the area of the park if it is in the
    12·1 answer
  • PICK ONE OF THE FOLLOWING (imagine added)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!