1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lyrx [107]
3 years ago
8

5* 1 1/6 write a mixed

Mathematics
1 answer:
kondor19780726 [428]3 years ago
6 0

Answer:

6 5/11

Step-by-step explanation:

Simplify 11/6

then add 5

You might be interested in
What is the maximum volume in cubic inches of an open box to be made from a 12-inch by 16-inch piece of cardboard by cutting out
Romashka-Z-Leto [24]

If you start with a 12x16 rectangle and cut square with side length x, when you bend the sides you'll have an inner rectangle with sides 12-2x and 16-2x, and a height of x.

So, the volume will be given by the product of the dimensions, i.e.

(12-2x)(16-2x)x = 4x^3-56x^2+192x

The derivative of this function is

12x^2-112x+192

and it equals zero if and only if

12x^2-112x+192=0 \iff x = \dfrac{14\pm 2\sqrt{13}}{3}

If we evaluate the volume function at these points, we have

f\left(\dfrac{14-2\sqrt{13}}{3}\right) = \dfrac{64}{27}(35+13\sqrt{13})> f\left(\dfrac{14-2\sqrt{13}}{3}\right) = -\dfrac{64}{27}(13\sqrt{13}-35)

So, the maximum volume is given if you cut a square with side length

x=\dfrac{14-2\sqrt{13}}{3}\approx 2.7

5 0
2 years ago
Number 1 les goooooooo
chubhunter [2.5K]

Answer:

Hi thank you so muchhhhh

Step-by-step explanation:

I wish you a great day

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
 If 2.5 pounds of a  certain grain cost $1.75, how much will 5.3 pounds of the grain cost? a. $4.79 b. $4.38 c. $3.62 d. $3.71  
melisa1 [442]
 2.5 pounds of grain cost ======= $1.75
∴ 5.3 pounds of grain will cost ===== (5.3×1.75)/2.5 = $3.71 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whats the answer? HELP??
pishuonlain [190]

Answer:

<em> (1). 50.0° ; (2). 15.5 units</em>

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Aisha bought 15 apples and oranges for $9. 0. Each orange costs $0. 50, and each apple costs $0. 65. Let x represent the number
zhannawk [14.2K]

Answer:

x + y = 15

0.5x + 0.65y = 9

Step-by-step explanation:

x = number of oranges

y = number of apples

total of apples and oranges is 15 so x + y = 15

total cost of apples and oranges is $9 so 0.5x + 0.65y = 9

Calculation

y = 15 - x

0.5x + 0.65(15-x) = 9

0.5x - 0.65x + 9.75 = 9

-0.15x = - 0.75

x = 5

y = 15 - x = 15 - 5 = 10

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Change 37/7 to mixed fraction​
    10·1 answer
  • Louis can buy 6 yards of canvas at a total cost of $15.How much would it cost Louis to buy 10 yards at the same price per yard
    9·1 answer
  • A rectangular prism has a length of 4 cm and a width of 5 cm.The volume of the prism is 200 cu cm .The height is unknown.Explain
    9·1 answer
  • (7i)(7i)<br>help! please show steps​
    12·1 answer
  • What is ten minus one
    11·1 answer
  • the population of california is about 39 million . is this greater that or less than 10 with exponted 7
    11·1 answer
  • Does anyone know how to do this ??? <br> -view attachment
    11·1 answer
  • -10+4(3p+10)=18...
    14·1 answer
  • Victor Hernandez has a credit card that bases its finance charge on the average-daily-balance method-new purchases included. His
    7·1 answer
  • P(take the bus) seniors =
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!