Answer:
D. $5.37
Step-by-step explanation:
We need to figure out how much grapes cost per pound
Change the mixed number to an improper fraction
7 1/5 = (5*7+1) /5 = 36/5
$12.89 / 36/5
Copy dot flip
12.89 * 5/36 = 1.79 per lb
If we are purchasing 3 pounds, we will multiply by 3
3 lbs * $1.79 / lb = $5.37
1. The answer is C. cos180=-1, sin180=0. 2*(cos180+i*sin180)=2*(-1+0)=-2. Check every other answer, none of which gets -2.
2. The answer is C. cos270=0, sin270=-1. (You can draw out these angles to see). 2*(cos270+i*sin270)=2*(0-i)=-2i, as desired. Other choices don't work.
3. Answer A. Modulus of z is \sqrt(6^2+(-6)^2)=6*\sqrt(2). <span>The </span>angle<span> of the </span>point<span> on the complex </span>plane<span> is the </span>inverse tangent<span> of the complex portion over the real portion. Theta=arctan(-6/6), and arctan(-1)=-pi/4, so theta=-pi/4=-pi/4+2pi=7pi/4. So A is the correct answer.
4. The answer is A. As above, cos270=0, sin270=-1. 3(cos270+sin270*i)=3*(0-i)=-3i. This problem is similar to question 2.
5. </span>z1 = 7(cos 40° + i sin 40°), and z2 = 6(cos 145° + i sin 145°). z1*z2=7*6*(cos 40° + i sin 40°)*(cos 145° + i sin 145°)=42*(cos40*cos145-sin40*sin145+i*sin40*cos145+i*sin145*cos40). Use formula for sum/difference formula of cosines, cos40*cos145-sin40*sin145=cos(40+145)=cos185. Again, sin40*cos145+sin145*cos40=sin(40+145)=sin185. The answer is <span>42(cos 185° + i sin 185°).</span>
Answer:
z4/x3y2
Step-by-step explanation:
apply the product to a power rule
power rule
negative exponents
Answer:
C=25+5.50n
Step-by-step explanation:
C=25+5.50n where c is the total cost and n is the number of hours the clown entertains.