1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vladimir1956 [14]
3 years ago
7

What is 19/5 mixed number

Mathematics
1 answer:
NNADVOKAT [17]3 years ago
3 0
The answer is 3.8 because you divide 19 and 5
You might be interested in
Need this ASAP!! Would help if you could answer as quick as possible x
Ronch [10]

Answer:

-21p - 7c

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
10 pounds of dog food.he feeds his dog 2/5 pounds
guajiro [1.7K]

Answer:

He fed his dog 4 pounds of dog food

2/5 = 40%

40% x 10 = 4

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
7 pounds of steak cost $10.08. What is the price per ounce
Alexandra [31]

Answer:

1.44

Step-by-step explanation:

You are trying to find what's the price per ounce which is the unit rate to find that out you.You first make a fraction then if it's money put it in the numerator ALWAYS and the 7 in the donomenater then make another fraction put 1 in the donomenater since you are trying to find the unit rate then you think 7 divided by what equals 1 and the answer is 7 because 7 divided by 7 equals 1 so now you know what to divide to 10.08 it's 7 so 10.08 divided by 7 equals 1.44.So the price per ounce is $1.44

6 0
3 years ago
I need to know what y is equal to. <br> 3/4 = 5/6 + y
irina1246 [14]
Well let’s make it a decimal.

.75 = .84 + Y

So if .84 is more than .75 then subtract
.75 from .84 and you have your answer then convert to fraction
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can I get the answer for 3 4 5 6
lisov135 [29]

3) x=190, <BOC=85

4) x=177, <TOU=31

5) x=61, <LOM=110

6) x=55, <DOE=117

4 0
2 years ago
Other questions:
  • The expression 1000(1.1)^t represents the value of a $1000 investment that earns 10% interest per year, compunded annually for t
    13·1 answer
  • The data set shows the numbers of hours students study the week before a test. Find and interpret the mean absolute deviation of
    12·1 answer
  • A triangle has one side measuring 13 millimeters and two sides measuring 11 millimeters. Is this triangle scalene?
    15·2 answers
  • Jane found that 25% of the total number of teenagers surveyed like sandwiches. If 50 teenagers like sandwiches what is the total
    15·2 answers
  • HELP ME ASAP THANK YOU
    9·2 answers
  • A) -6/5<br><br> B) -2<br><br> C) -6<br><br> D) 2/3
    7·1 answer
  • The value of a car depreciates by 30%. It originally cost £8000? What is it's value now ?
    13·1 answer
  • Find the slope: (1,6) and (4,1)​
    5·1 answer
  • Plz help urgent 20 PTS
    15·2 answers
  • Will give brainliest need help asap! pls :)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!