1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paha777 [63]
3 years ago
8

Help and please explain so I can do it on my own. There are a couple more on this sheet.​

Mathematics
1 answer:
Andreas93 [3]3 years ago
8 0

Answer:

(2, -10)

Step-by-step explanation:

so first i find the axis of symmetry using the equation x= -b/2a

in this problem

a=3

b= -12

c= 2

- (-12)/ 2(3) = 2

2 will be the x point for your vertex

you then plug in your x point into the original equation and solve for y

y = 3(2)^2 - 12(2) +2

y = -10

Vertex is then (2, -10)

You might be interested in
A certain shampoo is available in two sizes. A 14.2 ounce bottle costs $3.98. A 33.9 ounce bottle costs $9.98. Find the unit pri
DedPeter [7]
The price per ounce for the 14.2 ounce bottle is $0.28. The price per ounce for the 33.9 ounce bottle is $0.29. Therefore, the 14.2 ounce bottle of shampoo Is the better buy.

You take the total price of the shampoo bottle and divide it by how many ounces there are to get the price per ounce.

P.s. it says I’m a beginner because I made a new account
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Maria has 37 pieces of fruit to make fruit baskets as gifts for her 5 teachers.
agasfer [191]

Answer: The answer would be C

Step-by-step explanation:

37 + 5 = 42

Each teacher needs 8 and there are 5 teachers

5 x 8 = 40

So each teacher can have 8 apples and there will be two left over

7 0
3 years ago
Solve the equation.<br> -1/6x - 5 = 2/3x<br> Please type step-by-step explanation.
Debora [2.8K]

Answer: Solution

=

−

6

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Do you multiply or divide to get the Answer for 11-22
allochka39001 [22]
It divide 11÷22=2 and if you subtract it will be 11-22=11.please give me a like.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the bottom of the ladder is 3ft from a wall and the top of the ladder is 4ft from the ground, then how long is the ladder?
statuscvo [17]

Answer:

5ft

Step-by-step explanation:

4^{2} +3^{2} =c^{2} \\16+9=25\\\sqrt{25} =5

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Camille bought 3 pounds of nuts for $10.35 what is the unit price per pound
    8·1 answer
  • Julie has a credit score of 765. Which action might have creditors concerned about her financial situation?
    6·2 answers
  • What is the decimal equivalent of rational number
    12·1 answer
  • Simplify.<br> -6u? +10u?
    11·1 answer
  • A restaurant supplier receives a discount on each oven purchased. The original price of each oven is x dollars. The restaurant s
    12·1 answer
  • 2 A sample of two items is selected without replacement from a batch. Describe the (ordered) sample space for each of the follow
    12·1 answer
  • M&lt;1=(2x+28) and m&lt;3=(6x+4) what is m&lt;3
    15·1 answer
  • What is mayla's percent weight loss if she went from<br> 120 pounds to 105 pounds.
    13·2 answers
  • 20 points and 5 stars..........
    15·2 answers
  • If the simple interest on ​$1000 for 2 years is ​$​100, then what is the interest​ rate?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!