The price per ounce for the 14.2 ounce bottle is $0.28. The price per ounce for the 33.9 ounce bottle is $0.29. Therefore, the 14.2 ounce bottle of shampoo Is the better buy.
You take the total price of the shampoo bottle and divide it by how many ounces there are to get the price per ounce.
P.s. it says I’m a beginner because I made a new account
Answer: The answer would be C
Step-by-step explanation:
37 + 5 = 42
Each teacher needs 8 and there are 5 teachers
5 x 8 = 40
So each teacher can have 8 apples and there will be two left over
Answer: Solution
=
−
6
Step-by-step explanation:
It divide 11÷22=2 and if you subtract it will be 11-22=11.please give me a like.