1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karolina [17]
3 years ago
15

Who kno how to do disz=4.1i+85Re(z)=Im(z)=

Mathematics
1 answer:
ivolga24 [154]3 years ago
3 0
What math are you taking?
You might be interested in
{1,2,3,....}<br> {1,2,3,.....,163}<br> {14.7,14.6,14.5,...,0}<br> {14.7,14.6,14.5,...}
JulijaS [17]
P(f), where f is the number of floors.

the domain of f goes from 1 to 163, then:

{1,2,3,.....,163}

is te right domain
4 0
2 years ago
PLEEEEEEEEEEEEEEEASE HELP ME WITH THIS. IT IS DUE TOMORROW!!
mafiozo [28]

Answer:

If both lines highlighted gone in both directions forever they will never ever meet.

Step-by-step explanation:

hope this helps.

7 0
3 years ago
Gary received a 3.5% raise in salary. If he is now paid $140 374.85, what was his previous salary?
Ostrovityanka [42]

Answer:

$135461.73

Step-by-step explanation:

140374.85 decrease 3.5% =

140374.85 × (1 - 3.5%) = 140374.85 × (1 - 0.035) = 135461.73025

3 0
2 years ago
What is 9+9(2+4)÷3-2 equal
lesantik [10]
First, we must follow PEMDAS. (Parenthesis, exponents, division, multiplication, addition, and subtraction.).

We do what's in the parenthesis first.

9+9(2+4)÷3-2.

2+4=6.

Now our problem looks like this;

9+9(6)÷3-2 
OR
9+9×6÷3-2.

Anything in a parenthesis with no sign next to it, like this; 8(2), just means multiplication, so it would look like this: 8×2.

Next, we do all the multiplication in our problem.

9+9×6÷3-2.

9×6=54.

Now our problem looks like this;

9+54÷3-2.

Next, we do the division. 

9+54÷3-2

54÷3=18.

Now our problem looks like this;

9+18-2.

Next, we do the addition.

9+18-2

9+18=27

Now it looks like this;

27-2.

Finally, we subtract.

27-2=25.

Your final answer is 25!

Have a nice day! :)
7 0
2 years ago
The total cost of 4 starfish was $7.20. Write and solve an equation to find how much one starfish cost.
Lyrx [107]

Answer:

$1.80

Step-by-step explanation:

4x = 7.20

x = 1.80

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Use compatible numbers to estimate 248.26+159.72
    14·3 answers
  • tony has 7/8 of a candy bar he wants to split the bar into servings that are 3/10 of the bar how many servings can he make. step
    12·1 answer
  • Amy bought 0.4 kg of tomatoes for $4.00.<br><br> What is the cost in dollars per kg of tomatoes?
    8·2 answers
  • Which equation can be solved to find one of the missing side lengths in the triangle?
    11·1 answer
  • Can someone please help me with #26 ASAP.. It is due tomorrow.. Please help ASAP
    6·1 answer
  • SOMEONE PLEASE HELP ME ASAP PLEASE!!!​
    9·2 answers
  • A polyhedron (not regular) has 10 vertices and 5 faces. How many edges does it have?
    13·1 answer
  • (PLEASE HELP)James tosses a coin 50 times. It lands on heads 23 times and on tails 27 times.
    6·1 answer
  • Solve the problem below and then choose the correct answer.
    15·2 answers
  • Find the difference between temperatures of 17 degrees celcius above zero and 12 degrees celcius below zero
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!