As a writer and reader I disagree with this. Perhaps if you are writing for a scientific journal or business report, long blocks of text can seem like you have a lot of info. Generally speaking, especially in fiction and non fiction i think unbroken pages of text will best case scenario bore a reader, worst case scenraio burden and overwhelm them with a lot of info so the feel daunted about continuing.
Answer:
3$
Explanation:
For the first vendor, the pickles cost $5 per quart and since there are 4 quarts in a gallon, 5$ x 4 quarts= $20 per gallon.
For the second vendor, the pickles cost 19$ per gallon.
You want to buy 3 gallons of pickles. If you were to buy from the first vendor, then it would be 20$ x 3 gallons= 60$
The second vendor would be 19$ x 3 gallons= 57$
60$ - 57$= 3$ which is what you save in total
Answer:Congrats!!
Explanation:
love
/ləv/
noun
1.
an intense feeling of deep affection.
2.
a great interest and pleasure in something.
verb
feel a deep romantic or sexual attachment to (someone).
The Answer is B because that answer can create an image in your head from reading it