1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
horrorfan [7]
3 years ago
8

You have to spend money to make money ! You purchase a mix of newspaper ads and online ads. Each newspaper ad cost $18.50 and ea

ch social media ad cost $26.50. You purchase a total of 24+ and you spend a total of $588 on advertising. How many of each type of ads do you buy?
Mathematics
1 answer:
SpyIntel [72]3 years ago
6 0

Answer:

You buy six newspaper ads & eighteen social media ads.

Step-by-step explanation:

First, we change ads into variables to be more easier to calculate :

Let newspaper = x

Let social media = y

Second, make this variables into an equation, given that you purchase a total of 24 ads :

x + y = 24 (first equation)

Next, given that x = $18.50 & y = $26.50 & spent a total of $588 so you can make another equation :

18.50x + 26.50y = 588 (second equation)

Now, solve this simultaneous equation using elimination or substitution (depends on you) :

substitution =>

x + y = 24 ----------(1)

18.50x + 26.50y = 588 ---------(2)

(1)=> y = 24 - x ------(3)

(3)=>(2) 18.5x + 26.5(24-x) = 588

18.5x + 636 - 26.5x = 588

-8x = -48

x = 6

sub x=6 into(3)

(3)=> y = 24 - 6

= 18

newspaper = x

= 6

social media = y

= 18

You might be interested in
Whats the area of the shape
Brums [2.3K]

Answer:

Step-by-step explanation: what are the dimensions

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please need help asap!!
sergey [27]
Option 2. Is the answer to ur question..!!
Hope this helps you!!

8 0
3 years ago
How do you solve y+1=2x
vampirchik [111]

y =2x-1

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Jonathan can jog a mile in 1/3 hour. Find his average speed in miles per hour
Amiraneli [1.4K]

Answer:

Jonathan can jog 3 miles in one hour. 3mph

Step-by-step explanation:

If he can jog one mile in 1/3 of an hour, all you would need to do is multiply his one mile by 3.

4 0
3 years ago
The corner grocery sells a 5-pound bag of potatoes for $3.00, a 10-pound bag of potatoes for $5.50, and a 25-pound bag of potato
erik [133]

Answer:

(1)25 pound bag (2) 10 pound bags and(1) 5 pound bag

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Brian is walking 2 3/4 of a mile everyday. He does this for one week.
    10·1 answer
  • Explain​ how, in​ general, riemann sum approximations to the area of a region under a curve change as the number of subintervals
    10·1 answer
  • 26÷503 If you can please show your work
    10·1 answer
  • Divide.
    6·1 answer
  • Solve for w. | – w|≥2 Write a compound inequality like 1 < x < 3 or like x < 1 or x > 3. Use integers, proper fracti
    7·1 answer
  • Write a inequality for the sentence then solve the inequality
    14·2 answers
  • What are the solutions to the equation?
    8·2 answers
  • 0.82 times what =0.0082???
    13·1 answer
  • 20
    13·2 answers
  • The following triangles are congruent by SAS. How did we know that
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!