1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sleet_krkn [62]
3 years ago
14

What graph should I use?

Mathematics
1 answer:
Olenka [21]3 years ago
8 0
A line graph sounds like the best option
You might be interested in
A sample of n=8 scores has a mean of m=12. What is the value of ∑x for this sample
Andrews [41]

A sample of n=8 scores has a mean of m=12. What is the value of ∑x for this sample

Answer: We are given the mean of 8 scores is 12.

We are required to find the sum of these 8 observation's, \sum x

We know that:

\bar{x}=\frac{\sum x}{n}

We are given:

\bar{x} = 12, n=8

\therefore 12=\frac{\sum x}{8}

      \sum x = 12 \times 8

      \sum x=96

Hence, sum of 8 observation's, \sum x =96

7 0
3 years ago
Please help!!
grigory [225]

Answer: 21 weeks

Explanation: Because 25 times 20 is 500 then add 25 more and it is 21 weeks. Which equals 1,400.00.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1.) 2x−9y=14<br><br><br> 2.) x=−6y+7<br> ​ <br> please help!!
harkovskaia [24]

Answer

7,0

Step-by-step explanation:

Substitute -6y+7 into problem one where the x is

distribute the 2 and subtract the 9 y and you will get

-21y+14=14

subtract 14 from both sides and it will be -21y=0 so y will be 0

substitute the 0 into equation 2 and find x=7

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of two numbers is 27. One of the numbers is three more than the other. Find the numbers,
bonufazy [111]

Answer:

12 and 15

Step-by-step explanation:

x + y = 27

x +3 = y

x = y - 3

y - 3 + y = 27

2y = 24

y = 12

7 0
2 years ago
Decompose each multiple of tens hundreds or thousands before multiplying
vodka [1.7K]
It means break them down so u get just one factor 
4 0
2 years ago
Other questions:
  • How would you solve 4n-2n=4?
    11·2 answers
  • Expand and simplify (x-5) (x 4)
    12·1 answer
  • What are the coordinates (x, y) at which the graphs of 3.6x − 2y = 6 and −2.7x + y = 3 intersect? Round to the nearest tenth if
    8·1 answer
  • Lee bought a 7 kilogram can of raisins for $6.50. What is the unit price? Round answrr to the nearest cent.
    8·1 answer
  • there is x number of people allowed on a ski gondola cabin. There already is 2/3 of x people the gondola and 15 more people are
    8·1 answer
  • Max can spend up to $9 on lunch. He wants to buy a turkey sandwich, bottle of water, and x pounds of potato salad. Write and sol
    14·1 answer
  • Ravi bought 3 pens and 4 notebooks for $28. Lola bought 4 pens and 8
    5·2 answers
  • Reduce the fraction 512/128 into the simplest form.​
    10·1 answer
  • Will mark brainly!! :)
    13·1 answer
  • A French toast recipe calls for
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!