1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frez [133]
3 years ago
10

A company just starting business made the following four inventory purchases in June: June 1 150 units $ 390 June 10 200 units 5

98 June 15 200 units 630 June 28 150 units 510 $2,128 A physical count of merchandise inventory on June 30 reveals that there are 200 units on hand. Using the LIFO inventory method, the value of the ending inventory on June 30 is
Business
1 answer:
Neporo4naja [7]3 years ago
7 0

Answer:

$539.50

Explanation:

The computation of the value of the ending inventory using the LIFO method is shown below:

Since there is 200 units on hand

The 150 units taken at $390 and the remaining units i.e 50 units at $598 so the ending inventory is

= 150 units × $2.6 + 50 units × $2.99

= $390 + $149.50

= $539.50

The per unit is come from

= $390 ÷ 150 units = $2.6

And,

= $598 ÷ 200 units = $2.99

You might be interested in
According to Ari Wallach, what is short-termism, and why is it a problem?
Ostrovityanka [42]

Answer:

<em><u>short-termism </u></em>

Is the acting upon short term vision of the needs and problems that must be addressed. It is a problem because the vision that is important is the Long path vision.

<em><u>What is “longpath” and why did Wallach develop the concept?  </u></em>

Is a concept that combines long term vision and goal oriented. Wallach develop that concept as he did not find a term that frame what is intended in the long run that was goal oriented.

<em><u>Briefly discuss each of the three ways of thinking that Wallach describes.  </u></em>

Transgenerational thinking: Thinking the impact of your actions in the future generations to come.  

Futures thinking: The future is not related only with better technology but with how will human relationships, moral, art and feelings like compassion will evolve.

Telos thinking: This is an invitation to think having in mind what is the "ultimate aim" of our actions as little of they might be. It is important to raise the question: how this action that I am doing now will impact or change the future in 20,50 or 100 years to come.

<em><u>How does Wallach relate the future to a part of speech? </u></em>

Wallach make a link between Thomas Khun quote: “People don’t shift unless they have a vision of what it is they’re shifting to.” an Martin Luther King Speech of "I Have a Dream" he says that that speech is successful as it shows what is the vision of what a dream must looks like

3 0
2 years ago
Surveys of employers and recruiters continually rank written communication skills as a top skill set sought in applicants. why a
Vadim26 [7]

Communication skills are increasingly important because success in business is often anchored on effective communication. Emails and web content are the most common activities of business communications in order to close deals and promote products and services. The better and clearer the communication, the more successful the transmission of ideas and response of clients and partners become.

4 0
3 years ago
Rolland Poust is a sophomore in the College of Business at Scandia Tech. Last semester he took courses in statistics and account
nikklg [1K]

Answer:

3.5

Explanation:

Grade point average (GPA) is the summation of all the numbered grades obtained divided by the number of credits taken or total obtainable points multiply by the maximum point receivable for a course. This can be calculated as follows:

1. Calculation of Total Obtainable Points

Statistics = A × hrs = 4 × 3 = 12

Accounting = A × hrs = 4 × 3 = 12

History = A × hrs = 4 × 5 = 20

History of jazz = A × hrs = 4 × 2 = 8

Rules of basketball = A × hrs = 4 × 1 = 4

Total obtained points = 12 + 12 + 20 + 8 + 4 = 56

2. Calculation of Total Points Obtained

Statistics = A × hrs = 4 × 3 = 12

Accounting = A × hrs = 4 × 3 = 12

History = B × hrs = 3 × 5 = 15

History of jazz = B × hrs = 3 × 2 = 6

Rules of basketball = A × hrs = 4 × 1 = 4

Total Points Obtained = 12 + 12 + 15 + 6 + 4 = 49

3. Calculation of GPA

GPA = (Total Obtained Points ÷ Total Obtainable Points) × the points that A receives (i.e. maximum GPA)

= (49 ÷ 56) × 4

= 0.875 × 4  

= 3.50  

Therefore, Rolland Poust's GPA is 3.5 out of 4.

The measure of location that has just been calculated is mean. The mean is obtained by adding all the values and then divide it by the number of values.  

Grade point average (GPA) is similar to mean because GPA is the summation of all the numbered grades obtained divided by the number of credits taken.

6 0
3 years ago
To finance some manufacturing tools it needs for the next 3 years, waldrop corporation is considering a leasing arrangement. the
KATRIN_1 [288]
"The answer is $106".

After tax cost of debt               6%
Dep per year                          1600
Tax sav from dep                   640
cost of owning       0               1
interest                                  -480
tax saving                               192
maintence                                 -240
maintenece saving                     96
Depn tax saving                          640
loan repay
net cash cost                              208
PV cost of owning (6%)             -3474
cost of leasing
lease payment                           -2100
Tax savings from lease                840
net cash cost                           -1260
PV cost lease 6%                     -3368
PV cost own - Pv cost lease       106
3 0
3 years ago
Rajesh Indian Market (RIM) is open 12 months out of the year. At RIM, the demand for rice is very consistent 200 pounds per mont
Paladinen [302]

Answer:

A. 566 pounds

Explanation:

Given: Demand for rice is very consistent= 200 pounds per month.

           Cost of rice per order= $50 per order.

           Rice cost= $5 per pound.

           Carrying charge= 15%

EOQ: Economic order quantity (EOQ) is the number of units that company should include in their inventory with each order to reduce cost of inventory.

Now, calculating EOQ.

Formula; EOQ= \sqrt{\frac{2DP}{C} }

D= Demand in units for specified period.

P= relevant ordering costs per order.

C= Relevant carrying cost of one unit in stock for the time period used for D.

EOQ= \sqrt{\frac{2\times (50)(200\times 12)}{5\times 15\%} }

⇒ EOQ= \sqrt{\frac{2(50)(2400)}{5\times (0.15)} }

Opening parenthesis

⇒ EOQ=  \sqrt{\frac{240000}{0.75} }

⇒ EOQ= \sqrt{320000}

∴ EOQ= 565.68\ pound \approx 566\ pounds

Hence, Economic order quantity is 566 pounds.

           

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Domebo Corporation has entered into a 7 year lease for a piece of equipment. The annual payment under the lease will be $3,000,
    6·1 answer
  • Trago Company manufactures a single product and has a JIT policy that ending inventory must equal 10% of the next month's sales.
    5·1 answer
  • In order to perform management functions, a manager must possess the ability to think in abstract terms in order to see the "big
    6·1 answer
  • Ross Electronics has one product in its ending inventory. Per unit data consist of the following: cost, $24; selling price, $40;
    11·1 answer
  • Dear Mr. Dunlap: Subject: Your Request for Invoicing Process Information I am happy to let you know that I can answer your quest
    7·1 answer
  • What is an advantage of matrix organization
    13·1 answer
  • If a startup pioneers an industry or a new concept within an industry, the name recognition the startup establishes may create a
    8·1 answer
  • If Yolanda wishes to understand her coworkers more deeply, she should study their ______.
    13·2 answers
  • Mario is a skilled jet flyer that was recently hired by Meagan who is starting an airline business that allows travelers to trav
    9·1 answer
  • If income increases by 10% and, in response, the quantity of housing demanded increases by 7%, then the income elasticity of dem
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!