1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Thepotemich [5.8K]
3 years ago
12

If you’re tired of managing a large number of work utilities to perform specialized tasks outside the office, it might be worth

your time to invest in a _____________.
Business
2 answers:
zhannawk [14.2K]3 years ago
4 0
The answer is c. Smartphone.
goldenfox [79]3 years ago
3 0
One must invest in an end user when he wants to manage a large number of work utilities. By definition, an end user is defined as the one that uses a fully developed product. These people are very useful because the company would ensure that all bugs and defects would be fixed right away.
You might be interested in
Maria spends all of her money on paperback novels and beignets. In 2011 she earned $27.00 per hour, the price of a paperback nov
marishachu [46]

Answer:

1.  The price of a beignet is $3.00 in 2011 and Maria's wage is $27.00 per hour in 2011.

2. The price of a paperback novel is 3 beignets in 2011 and Maria's wage is 9 beignets per hour in 2011.

3. 3 Beignets

4. increases and remains the same

Explanation:

1.  Nominal value is the value of a product based on the money of the day that we see. The price of a beignet is $3.00 in 2011 and Maria's wage is $27.00 per hour in 2011 are the values of the product and wage quoting the money of the day.

2. The real value of a varaible is the value in terms of the value of some other goods. In this case Paperback and Maria's wage are valued in terms of beignets.

3. The relative price of paperback is valued in terms of beignets. So if a beignet costs $6 and a paperback novel is $18. The relative price of a paperback novel will be three times the cost of beignet, since a beignet costs $6.

4. Between 2011 and 2016, the nominal value of Maria's wage increases and the real value of her wage remains the same.

6 0
3 years ago
In Myanmar, seven laborers, each making the equivalent of $2.50 per day, can produce 38 units per day. In China, nine laborers,
Tresset [83]

Answer:

The labor cost per unit is lowest for China and is $0.40 per unit

Explanation:

Country    Labor Wage per Day   Wages per    Production      Labor cost

                 count       per labor         Day               units per day     per Unit

                    L            w                  W=L×w              P                    l=W÷P

Myanmar      7          $2.50               17.50               38                 $0.46

China            9          $2.00               18.00               45                 $0.40

Billings/         4          $57.00            228.00         102                   $2.24

Montana

The labor cost per unit is lowest for China and is $0.40 per unit

6 0
3 years ago
Product X-547 is one of the joint products in a joint manufacturing process. Management is considering whether to sell X-547 at
Sphinxa [80]

<u>Solution and Explanation:</u>

The correct answer is I, II, III, and IV

The reason behind is that joint cost is always related to the multifarious products.  Joint expense is the assembling cost brought about on a joint creation process which takes regular sources of info however at the same time delivers various items called joint-items, for example, preparing of raw petroleum at the same time yields gas, diesel, stream fuel, greases and different items.  

So, as to apportion expenses to such joint items, bookkeepers need to utilize an appropriate cost portion technique on a predictable premise. The joint cost alludes to that cost which is brought about before the split-off point on the creation or assembling of numerous items, by expending similar data sources or factors of creation.

5 0
2 years ago
Assume that shareholder's required rate of return (r) is 9%. Dr. Pepper is expected to pay a dividend of $2.00 per share (D1) ne
Juli2301 [7.4K]

Answer:

P=$40

Explanation:

We will apply constant dividend growth model that is =P = D1 / ( k-g )

P is the price of share  ?

D1 is the current divided  $2

k is the rate of return       9%

G is the constant growth  4%

P=2/(9%-4%)

P=$40

3 0
2 years ago
A group of 26 different families have shared ownership of a vacation condominium. Each family spends two weeks annually at the c
aalyn [17]

Answer:

Timeshare properties

Explanation:

Numerous individuals or families own a timeshare property.  Each owner is allocated a specified duration of time to stay in the property. Timeshare properties are common in the tourism sector and are located near popular vacation destinations.

The most common forms of timeshare properties are vacation resorts, condominiums, apartments, and campgrounds.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Throughout the text, Thoreau uses repetition, particularly parallel structure. Identify three or four examples and analyze their
    13·1 answer
  • Expert systems are used when: predictions for the future are required. patterns of consumer behavior need to be investigated. Bi
    12·1 answer
  • Vanik Corporation currently has two divisions which had the following operating results for last year: Cork Division Rubber Divi
    15·1 answer
  • How did capitalism fuel industrialization?
    6·1 answer
  • Business Rental Corporation (BRC) and Cartage Trucking Companyenter into a contract for a lease of ten hydraulic lifts. Under th
    7·1 answer
  • The market price of a bond is equal to the present value of the: Group of answer choices annuity payments plus the future value
    7·2 answers
  • Select the correct answer
    13·1 answer
  • How is tourism going to relief poverty in South Africa?
    14·1 answer
  • Material requirements plus an allowance for normal inefficiencies are added together to determine the.
    7·1 answer
  • Alan karbashian spends all day driving from customer site to customer site for sales meetings in his job with a national medical
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!