So you want to find the price for 1 apple you find that by dividing so 23.60/5=4.72
and 32.76/7=<span>4.68
so, the 7 bag for 32.76 is the better deal</span>
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>
Answer:
(C) 18
Step-by-step explanation:
We can create a systems of equations. Assuming
is Michelle's age,
is Joan's age, and
is Ryan's age, the equations are:



We can use substitution, since we know the "values" of m and j.


So we know that Joan is 18 years old.
Hope this helped!
Step-by-step explanation:
based on your equation it would look like this. use Dennis its a life saver