Unit price = total price / size
unit price for 25 ounce can :
$4.80 / 25 ounces = $0.192 per ounce
Answer:
Both are correct
Step-by-step explanation:
The Line has the following equation: y= 1+4/5 x
So we need to know which points: (-5,-3) and (10,9), (-10,-7). (-15, -11) are part of the line
For instances, lest start by evaluating (-15,-11) in y=1+4/5 x
this leaves us to the following operation: -11=1+4/5 * (-15)
-11=1-4*3 resulting in a equality -11=-11, this point does belong to the line
Repeat the above for all of the remaining points and you will get the same conclusion, that is we Vladimir and Robyn are correct.
<span>We dissect each statement from the problem above to fully understand it.
the sum of a number and 7 is (x + 7)
3 times this is 3(x + 7)
is means the equal sign here </span><span>3(x + 7) = </span><span>
Two less then 5 times the number is 5x - 2.
Therefore, the answer is B, 3(x + 7) = 5x - 2</span>
Answer:
The answer is 0.60b + 0.30w = 150; 60 + 0.30w = 150
Step-by-step explanation:
Wei can purchase 300 balloons.
The model used for the problem is .
Step-by-step explanation:
Let the number of white balloons = x
The cost of blue balloons and white balloons are 60 cent = $0.6 and 30 cents = $0.3 respectively.
Wei purchased 100 blue balloons and have $150 to buy both balloons