This graph is that of a parabola, which in turn represents a quadratic (2nd order) equation, also a polynomial. The domain of any and all polynomial(s) is "the set of all real numbers," or (-infinity, infinity).
Answer:
good morning I was just asking when will I be
Offer B is the best value for money because each kg cost is £0.61 and in offer 'A' each kg cost is £0.7.
<h3>What is a fraction?</h3>
Fraction number consists of two parts, one is the top of the fraction number which is called the numerator and the second is the bottom of the fraction number which is called the denominator.
We have:
2 bags for £35
2 bags means 50 kg (2×25)
Each kg cost = 35/50 = £0.7 per kg
3 bags for £92.50
3 bags means 150 kg
Each kg cost = 92.50/150 = £0.61 per kg
As we can see, offer B has a low cost per kg
Thus, offer B is the best value for money because each kg cost is £0.61 and in offer 'A' each kg cost is £0.7.
Learn more about the fraction here:
brainly.com/question/1301963
#SPJ1