1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nika2105 [10]
3 years ago
14

Find the length of the missing side. Please help!

Mathematics
1 answer:
BigorU [14]3 years ago
4 0

Answer:

15

Step-by-step explanation:

a2+b2=c2

You might be interested in
A ham sandwich consists of one slice of ham (9 grams) and two slices of bread (25 grams each). you have 1 kg of ham and 1.2 kg o
jok3333 [9.3K]
The rule of thumb for this kind of problem is that you must first determine the limiting variable in your situation. We know that for a single sandwich, 50 grams bread greatly exceeds the 9 grams of ham requirement. We also know that there will be a greater supply of ham since 1 kg is relatively close in amount to 1.2 kg. This means that we only need to look at the bread for calculation purposes. We can get the total number of sandwiches to be 1200 / 50 = 24 sandwiches.
8 0
3 years ago
Write an equation for each line. y intercept of -2,1, x intercept of 3.5
grandymaker [24]
Y = -2.1 , x = 3.5 the first line will be horizontal and the other will be vertical
8 0
3 years ago
Tyrone wants to remodel his bathroom floor using 168 tiles. If one tile costs $7.51, estimate the total cost for the tile projec
Ludmilka [50]
Answer: $1,261.68
Multiply the cost for one tile ($7.51) by the number of tiles being used (168)
6 0
3 years ago
Please help me with this question.
adelina 88 [10]

Answer:

bottom left corner

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
PLEASE help me out? Thank you! Have a great day!
Leya [2.2K]
You are trying to figure out 1/6 of her weight. Since her weight is 19 pounds, you would put it over one to create a fraction and times is by 1/6 which would give you 19/6.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • The unit rate for $18 for 24 pounds
    10·1 answer
  • Drag and drop a reason to each box to complete the proof ?
    10·1 answer
  • Explain how to graph information from the table
    7·2 answers
  • Зc + 5 = 23<br> What is the answer?
    7·2 answers
  • Hi please help quick<br><br> has pic of qt and answer choices
    11·1 answer
  • the length of a rectangle is 4 cm more than 3 times its width.the area of the rectangle is 15cm^2. 1)write a quadratic model to
    14·1 answer
  • Someone please help me??
    7·2 answers
  • 4n + (n - 5) +2 dasdasfasfafasf
    11·2 answers
  • Determine the number of real solutions of -2x^2+ 5x – 3 = 0.<br> 2<br> 1 (double root)<br> 5 <br> 0
    11·1 answer
  • A cube has an edge length of 10 centimeters. What is its volume, in cubic centimeters?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!