1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexeev081 [22]
3 years ago
6

Please help me with these questions down below i would really appreciate it!

Mathematics
1 answer:
jeka943 years ago
7 0
1. C 4
3. D 16
4. D 70
5. C AG = CE
You might be interested in
the earth makes a full rotation in 24 hours. Jupitar take approximately 58 days, 15 hours, and 30 minutes to complete a full rot
inessss [21]

1 day = 24 hours:

58 days x 24 hours per day = 1,392 hours

1 hour = 60 minutes:

30 minutes / 60 minutes per hour = 0.5 hours.


1392 + 15 + 0.5 = 1,407.5 total hours.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Quick help! Is it A,B,C or D?
Talja [164]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
C Betty rearranged the movies on her shelving unit after a few days. She placed equal numbers of movies on the bottom 3 shelves,
mixas84 [53]

There are total 53 movies on the shelving unit

Step-by-step explanation:

<u>DATA</u>

Equal movies on the bottom 3 shelves: 3x

10 movies on each of the top 2 shelves = 2*10 = 20

<u>Equation:</u>

3x + 20

<u>Question:</u>

Number of movies on the shelving unit if 11 movies are on each bottom 3 shelves: x = 11

<u>Solution:</u>

3x + 20

3(11) + 20 = 33 + 20 = 53

Therefore, there are total 53 movies on the shelving unit; 20 on the top 2 shelves and 33 on the bottom 3 shelves altogether.

Keywords: equation

Learn more about equation at

  • brainly.com/question/1284310
  • brainly.com/question/13168205

#LearnwithBrainly

5 0
3 years ago
15<br> 20<br> Need to reduce this fraction to the lowest terms
wlad13 [49]

Answer:

3/4

Step-by-step explanation:

BTW...can i plz get brainliest???   pllzzzzzz

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If I pay $10.50 for 3 lbs. of peanuts, what is the unit rate?
Nadusha1986 [10]

Answer:

the answer is 3.5 tell me if you got it right

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 43 over 50 0.91 7 over 8 84% least to greatest
    14·1 answer
  • How do you put 5/2 on a number line 
    7·1 answer
  • If you borrow $675 for six years at an interest rate of 10%, how much interest will you pay?
    5·1 answer
  • 4(2x - 5) + 15 = 11
    12·1 answer
  • Can somebody solve this?
    14·2 answers
  • Please answer fast .
    6·1 answer
  • Please last one tysmmmm it’s just a basic simplify one
    10·1 answer
  • Out of 140 students, 92 are taking an English course, 74 are taking a history course and 41 are taking both. Find the number of
    13·2 answers
  • a bookseller bought 100 books at rs 40 each 20book were stolen and sold the remaining book at 6% loss. find the seling price of
    5·1 answer
  • I purchased a piece of meat from the supermarket and the instructions on the
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!