Answer:1752
Step-by-step explanation: So what you need to do is to multiply the number of copies that the small copier makes with the 4 because it says that it makes it 4 times what the smaller copier does.
Answer:
Formula: (cost of ticket + cost of popcorn) * # of friends = total cost
Which would give us (8 + x) * 5 = 62.5
Solve for x.
8 + x = 12.5 {divide each side by 5}
x = 12.5 - 8
x = 4.5
Each small bag of popcorn costs $4.50.
Answer:
4
Step-by-step explanation:
Answer:
cos60°
Step-by-step explanation:
Using the cofunction identity
cos(90 - x) = sinx , then
sin30° = cos(90 - 30)° = cos60°
Answer:
$2/ hat
Step-by-step explanation:
Find the unit rate:
$ to hats
8 to 4
Divide by four to get the unit rate; over 1
2 to 1
So, $2 per hat
Hope this helps!