Answer:
Cost of One Journal = $3.99
Cost of One pen = $0.59
Step-by-step explanation:
Let
Cost of One Journal = x
Cost of One pen = y
We can make equation from given statements.
Mr. Bowden purchases 18 journals and 40 pencils for $95.42.

Ms. Jacinto purchases 11 journals and 16 pencils for $53.33.

Now solving these equations to find the value of x

Multiply eq(1) with 2 and eq(2) with 5

We get the value of x is: x=3.99
Now, putting value of x in equation 1 to find value of y.

So, we get the value of y: y = 0.59
Now, finding the costs:
Cost of One Journal = x = $3.99
Cost of One pen = y = $0.59
Try by dividing this shape into three different squares then find the area of each shape then add them together.
Answer:
A = 3, B = 5.2
Step-by-step explanation:
i think that is right, i hope this helps.
Answer: 5000
Explanation: a^2+b^2=c^2
The variables a & b respresent the sides, while the variable c represents the hypotenus. (the longer line in the triangle)