1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hatshy [7]
3 years ago
9

Someone tell me how to do this

Mathematics
1 answer:
nirvana33 [79]3 years ago
3 0
So you first make 1 7/9 into 16/9
then you do 16/9 - 4/9 which equals to 12/9 then you simplify and get 4/3 then simplify again into 1 1/3
You might be interested in
What Does x AND y equal
Tema [17]
90-62=28
x=28
90-62=28
y=28
*right angle triangle is 90 degrees
4 0
3 years ago
Alia has a AED 20 gift card for an online music store. All songs at the store have the same price. After Alia buys 3 songs, the
sladkih [1.3K]

Answer:

Remaining balance = AED 13.75

Step-by-step explanation:

Given that:

Amount of gift card = AED 20

Amount left after buying 3 songs = AED 16.25

Cost of 3 songs = 20 - 16.25 = AED 3.75

Cost per song = \frac{3.75}{3}

Cost per song = AED 1.25

Cost of 5 songs = 5(1.25) = AED 6.25

Remaining balance = 20 - 6.25 = AED 13.75

Hence,

Remaining balance = AED 13.75

5 0
3 years ago
Cookies are sold singly or in packages of 3 or 9. With this​ packaging, how many ways can you buy 18 cookies?
8_murik_8 [283]
3 : 3 times 6 is 18, 2 times 9 is 18 and 3 times 3 is 9 plus 9 is 18
4 0
3 years ago
How would you do this?
s344n2d4d5 [400]

Answer:

aileenessayhelp.com

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 7-pound box of raspberries costs $26.88. What is the price per ounce?
pishuonlain [190]

Answer:

26.88/7 = $3.84 per ounce

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the length of the leg. If your answer is not an integer, leave it in simplest radical form. answer asap pls
    10·2 answers
  • Please i need help ASAP! Will give 15 points and name brainliest.
    15·2 answers
  • Ms. Riders asked 15 piano students how many hours of practice they put in each week. The list shows the data she recorded.
    10·1 answer
  • What is 0.7 in word form
    13·2 answers
  • How do you do this question?
    6·1 answer
  • 1.What is the shape of the graph of any quadratic function?
    12·1 answer
  • What is the range of the function shown in this table?<br> х 3 4 5 6 y 4 4 2 5
    6·1 answer
  • 1: What is Abby's total spent on transportation?
    7·1 answer
  • Find the Retail Price. Given: Original Price: $200; Markdown: 20.5%
    6·1 answer
  • On a piece of paper, graph y&lt; -*x+2. Then determine which answer choice matches the graph you drew.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!