1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Citrus2011 [14]
3 years ago
11

Problemas completed 1/3

Mathematics
2 answers:
kogti [31]3 years ago
5 0
Rocky ate 42 cups of dog food. Since there are 7 days in a week, 21 cups were eaten per week (3x7). Since the question is asking for the amount in two weeks, you multiply 21x2 to get 42.
Alexeev081 [22]3 years ago
5 0

Answer:

42 cups of dog food.

Step-by-step explanation:

Rocky ate 3 cups of dog food each day for two weeks, there's 7 days in a week, if you multiply 14 ( number of days in 2 weeks) and 3( the number of dog food each day) you would get 42 because 7 days are in 1 weeks and if you add another 7 days, you would get 14 days and by multiplying that by 3, the dog food Rocky ate each day, you would get 42, the answer to your question. Hope this answers your question!

You might be interested in
Plz help it’s due tonight!!!
jasenka [17]

sorry

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
HELP HELP HELP KAISHSNA
Leokris [45]

Answer:

i think its just the last one

Step-by-step explanation:

because the first two are all real numbers and the thrid equals one

8 0
2 years ago
Taking a quiz plz help
Burka [1]

Answer:

Show the whole photo and you will maybe get help

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
1) What is the slope of x+y=4?
Lerok [7]
1) y=-x+4, the slope is -1
2)y=-x+4, slope is -1
3) yes
4)It's the same line if the slopes and y-intercepts are the same, so the number of corresponding points are infinite.
5 0
3 years ago
Please help me and type out the answer
Orlov [11]

Answer:

The owner makes $2 in sales per customer

Note: The "Amount of sales" label of the question is phrased poorly. s could be better labeled "profit from sales" or at least "Amount made from sales", etc.

Step-by-step explanation:

If you logically think about how the answer (now that you know it) relates to the question, it should make simple sense.

i.e. if you consider the first column where $24 is made from 12 customers, and divide the $24 made by the 12 customers, you'll see that each customer spends $2.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need to simplify sec^2(x)/sec^2(x)-1
    7·1 answer
  • A student skipped a step when she tried to convert 15 hours to seconds, and she got the following incorrect result:
    8·1 answer
  • Max bought a tv for $900 and paid a sales tax of 8%. How much did max pay for the tv.
    11·2 answers
  • Thanks guys for all the help :)
    10·1 answer
  • What is the first derivative of the following function: f(x) = aexp(-bx)
    7·1 answer
  • Zachary is solving the following equation.
    9·1 answer
  • A granite monument has a volume of 25,365.4 cm3. The density of granite is 2.7 g/cm3. Use this information to calculate the mass
    6·2 answers
  • Eight times the result of subtracting 3 from a number is equal to the number increased by 25. What is the number?
    13·1 answer
  • Which ordered pair is a solution of the equation?<br> y -4 = 7(x – 6)
    9·1 answer
  • A house has increased in value by 35% since it was purchased. If the current value is $297,000, what was the value when it was p
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!