1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
igor_vitrenko [27]
2 years ago
10

a produce store sells 63 apples if the ratio of red apples to green apples was sold was 7 to 2 what is the combined amount of re

d apples and Green Apple sold

Mathematics
2 answers:
Genrish500 [490]2 years ago
5 0

Answer:

49 red apples and 14 green apples

Step-by-step explanation:

63 divided by (7+2) equals 7, 7 times 7 equals number of red apples and 7 times 2 equals the number of green apples

Hitman42 [59]2 years ago
4 0

here is the answer I just took a picture because I already answered this for someone eles

You might be interested in
an archaelogist in turkey discovers a spear head that contains 63% of its original amount of c-14. find the age of the spear hea
Akimi4 [234]
I got 4,620 years............
4 0
2 years ago
ALL LGBTQ PEOPLE SAY YAS AND is this true
masha68 [24]

thats called the story of my life ahah. plus all the cute celeberties be straight like eeeeeeeeeeeeeee

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 89 add 78<br><br><br><br>first ti answer wins brainleast
Alex777 [14]

89+78=167

Hope this helps

-Moiselle

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLLLZ HELP I'LL GIVE BRAINLISET
Sholpan [36]

Answer:


Step-by-step explanation:

Sandy only because the 2 prisms overlap

5 0
3 years ago
PLEASEEEE I NEED HELP!!!!<br> Find k in the following arithmetic sequence:<br> 4k-k^2, 3k, k
LenaWriter [7]
 3k - (k-2) = (k-2) - (k+7) 3k = (k-2) - (k+7) + (k-2) 3k = 2(k-2) - (k+7) 3k = 2k - 4 - k - 7 3k = k - 11 2k = -11 
k = -5.5
3 0
3 years ago
Other questions:
  • The Millers drove 150 miles in 3 hours. At this rate, how long will it take them to drive 400 miles?
    14·1 answer
  • 9% of 750............................
    5·2 answers
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    9·2 answers
  • David has a garden with dimensions 11 feet long x 9 feet
    6·1 answer
  • The length of a pool is 3 feet more than twice its width. If the perimeter of the pool is 72 feet, find the dimensions of the po
    10·2 answers
  • a car dealer earns a 4% Commission on all cars sold last month he earned $7,000 in commission he wants to earn $8,000 in commiss
    8·1 answer
  • The incubation time for Rhode Island Red chicks is normally distributed with a mean of 21 days and a standard deviation of appro
    12·1 answer
  • You plant a garden in the shape of a triangle as shown in the figure. What is the perimeter of the garden? Find the values of x
    12·1 answer
  • You want to buy some rice. An 8-ounce package costs $2.72. A 12-ounce package costs $4.32. A
    8·1 answer
  • What is the solution to the inequality 2x&lt;20
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!