Let us assume the cost of 1 apple = x dollars
Let us also assume the cost of 1 pear = y dollars
Then we can form two equations from the details given in the question. Based on those details the required answer to the question can be easily deduced.
3x + 8y = 14.50
And
6x + 4y = 14
Dividing both sides of the equation by 2 we get
3x + 2y = 7
2y = 7 - 3x
y = (7 - 3x)/2
Putting the value of y from the second equation in the first equation we get
3x + 8y = 14.50
3x + 8[(7 - 3x)/2] = 14.50
3x + 4 (7 - 3x) = 14.50
3x + 28 - 12x = 14.50
- 9x = 14.50 - 28
- 9x = - 13.5
9x = 13.5
x = 13.5/9
= 1.5
Putting the value of x in the second equation we get
6x + 4y = 14
(6 * 1.5) + 4y = 14
9 + 4y = 14
4y = 14 - 9
4y = 5
y = 5/4
= 1.25
So we can find from the above deduction that the cost of 1 apple is 1.5 dollars and the cost of 1 pear is 1.25 dollars
Then
Cost of 2 apples = 2 * 1.5 dollars
= 3.0 dollars
So the cost of 2 apples is $3 and the cost of 1 pear is $1.25.
Answer:
You have to use ur ruler so u can see what the longest side is, So basically use the ruler and look up the centimetre mark and then it shows you what number is at and whatever the biggest number is is what the longest side is.
Answer:
-10.
Step-by-step explanation:
x^0 = 1 so its -10 * 1
= -10.
Answer:
40
Step-by-step explanation: