Answer:
decreased by 20%
Explanation:
Supposed we have input price of $30,000 and it produced an output of 300 units on the first year of operation. The cost per unit on the first year is $100 each ($30,000/300).
On the second year we still have the same input expense of $30,000 but the productivity output increased by 25%. So we have 375 units produced on the second year’s operation. The new cost per unit would be $30,000/375=$80 per unit.
Therefore we conclude that based on the example given, the new unit cost per product decreases by 20%.
$100-80 = $20
$20/$100 = 20%
Answer:
box 1 box 3 and box 5 try that of not im sorry
Answer:
C) Bottom-up approach
Explanation:
The bottom-up approach refers to a management style where employee feedback is very valuable. Employees are generally invited to participate in the decision making or goal setting processes. The communication flows from the bottom of the organization to upper management levels.
In this case Hill, organizes an internal contest in order to get new business ideas.
D sounds like the best answer