1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
garik1379 [7]
2 years ago
13

How do you solve it​

Mathematics
1 answer:
eduard2 years ago
6 0

Answer:

How do you solve what?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Francisco helps his neighbor on Sundays.<br> what the singular Noun?
White raven [17]

Answer:

neighbor

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
What is the volume of this prism
Rainbow [258]

Answer:

36 cubic units

Step-by-step explanation:

length x width x height

you don’t need to pay attention to 6.97 because that’s not the real height. The real height is 4 (the straight line)

3x3x4 = 36 cubic units

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP PLEASE!! Function G is a transformation of the parent exponential function. Which STATEMENTS are true about function g.
seraphim [82]

Answer:

c. function g has A y intercept of (0,4)

8 0
2 years ago
For (a)-(e), state the property of water that is significant, and give one example of that property is biological importance: (a
Diano4ka-milaya [45]
A) high transparency of visible light
significance= allows photosynthesis to happen and speed up chemical reactions

b) high cohesion because of hydrogen bonding
significance=  transport of water relies on water being pulled up around the plant.
4 0
3 years ago
a cell phone company offers two different monthly plans.plan a charges $41 for unlimited cell phone minutes plus $0.10 per text
tiny-mole [99]

41+0.10x = 31+0.15x

10 +0.10x=0.15x

10=0.05x

x=10/.05

x= 200 text messages


check 200*0.10 = 20 +41 =61

200*0.15 = 30+31 = 61

 they equal each other so number of texts is 200

6 0
2 years ago
Other questions:
  • John starts a saving account with $100. Every week he adds $6 to his account. Which equation can be used to determine the number
    9·1 answer
  • A dozen fidget spinners cost 9.60 what is the unit rate of the spinners
    11·1 answer
  • One week, Blake earned $411.40 at his job when he worked for 17 hours. If he is paid the same hourly wage, how many hours would
    13·1 answer
  • As the temperature increases what happens to ice cream sales ?
    10·2 answers
  • If your cell phone bill was $67.82 and there is a 7.5% late fee How much will your bill be with the late fee included
    15·1 answer
  • I'm super confused. Can anybody answer while writing the steps?
    8·1 answer
  • A car travels for 4(t+3) hours at a constant speed of 10(t+3) km/h. If the total distance travelled by the car is 810 km, find t
    9·1 answer
  • Solve for b; 5ba - x = y
    5·1 answer
  • A farmer has a 40-acre farm in Georgia. The farmer is trying to determine how many acres of corn, peanuts, and cotton to plant.
    6·1 answer
  • (Pleaseeeeeee helpp me)
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!