1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nostrana [21]
2 years ago
8

A study found a relationship between coaching style and points scored in the final two minutes of a basketball game. What is the

independent variable?
Mathematics
1 answer:
harina [27]2 years ago
7 0

Answer:

The final 2 minutes of the basketball game

Step-by-step explanation:

I think

You might be interested in
Multiply fractions is really hard for me because I hate fractions
earnstyle [38]
It’s not that hard all u need to do is when u multiply it just multiply it. For example what’s 2/3x4/3=8/3 and that is just 8/3 but when the denominator is different u just multiply it it’s not that hard
4 0
2 years ago
Please explain this step by step.<br><br> 5+4(n+9)=-3
Blababa [14]

Answer:

n = -11

Step-by-step explanation:

5 + 4(n + 9) = -3,

5 + 4n + 36 = -3,

41 + 4n = -3,

4n = -44,

n = -11

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
15 POINTS! GIVE REAL ANSWERS PLEASE. HELP WOULD BE MUCH APPRECIATED THANKS!
Anni [7]

Answer:

4(x + 3) / 4x + 12

Step-by-step explanation:

the image linked is showing 4 green whihc means 4x and 12 squares so I multiply 4 x 3 whihc is 12

6 0
3 years ago
Nate has $50 to spend at the grocery store. he fills his shopping cart with items totaling $46. At checkout he will have to pay
Akimi4 [234]

Answer:

yes he can

Step-by-step explanation:

he has to pay total is :   46+46x6%=48.76$

so he can pay that

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find each rate and unit rate. A. 420 miles in 7 hours. B 360 customers in 30 days. C 40 meters in 16 sec. part d $7.96 for 5 pou
shtirl [24]

a. 60 miles/1 hour because 420/7

b. 12 customers/1 day because 360/30

c. 2.5 meters/1 sec because 40/16

d. $1.59/1 lb because  7.96/5


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • WILL MARK BRAINLIST!! Olivia rolls two fair number cubes numbered from 1 to 6. She first defines the sample space as shown below
    11·2 answers
  • I need to know if this number is any of the following:
    6·2 answers
  • Brandon got a travel pack of 4 aspirin each 500 milligrams how many total grams are is the pack
    14·1 answer
  • Use the product of powers property to simplify thr numeric expression:<br>4⅓×4⅕​
    12·2 answers
  • Is a milk carton 2 quarts of 2 pints
    13·1 answer
  • Using the exponential regression mode, which prediction of the wavelength of the key that is 8 above the A above middle C
    11·1 answer
  • I suck at math anybody willing to help me thru it all ? And please answer this it’s due now
    12·2 answers
  • A sample is taken from all college freshmen. Right-handed students are excluded. What is this an example of?
    12·2 answers
  • If 14 gallon of paint covers 13 of a wall in Luna's bedroom, how many gallons of paint does she need to cover 1 wall?
    6·1 answer
  • You work as an assistant for a local musical theatre group, the Main Street Theatre Company. The company is putting on a product
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!