1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
borishaifa [10]
3 years ago
13

The sum of two odd integers is an even integer. 1. True 2. False

Mathematics
1 answer:
ICE Princess25 [194]3 years ago
7 0

Answer:

True.

Step-by-step explanation:

Try out some numbers:

3 + 3 = 6

5 + 5 = 10

11 + 11 = 22

You might be interested in
Which angle is an exterior angle of the triangle?
svetoff [14.1K]

Answer:

Angle 4

Step-by-step explanation:

Exterior is the angle that is on the outside of the triangle.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
¿Por qué un conjunto numerable es una función biyectiva?????
WITCHER [35]
En matemáticas, un conjunto contable es un conjunto con la misma cardinalidad (número de elementos) que un subconjunto del conjunto de números naturales. Un conjunto contable es un conjunto finito o un conjunto contable infinito.
8 0
3 years ago
What is the total cost of a $75.00 item with a sales tax of 4%?
rosijanka [135]

Answer: The answer is A, $78.00

Step-by-step explanation: Hope it helps

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 12.99 remainder fraction? <br><br> Then could you please put it as a fraction?
Katarina [22]
It would bw 12 99/100 and then 1299/100
5 0
2 years ago
Find the solution to the following system by substitution.
ASHA 777 [7]

Answer:

(5,15)

Step-by-step explanation:

A.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help me asap!!! :) please<br><br><br> Mark you a brainly!
    12·1 answer
  • When Arjun makes hot cocoa, he adds 20 mL 20 mL20, start text, space, m, L, end text of chocolate syrup for every 3 33 ounces of
    9·1 answer
  • A top fuel dragster can use a s much as 6 gallons in 4seconds to travelmile. At this rate, how many gallonsof fuel will it take
    6·1 answer
  • A 3-pack of ice cream bars costs $1.59. What is the unit price?
    12·1 answer
  • HEYY:) HELP TY LUVSSS&gt; HAVE A GOOD DAYYY
    6·2 answers
  • What value of x makes this equation true 10x-6=3(x+½)​
    12·1 answer
  • Write the first five terms of each sequence.
    7·1 answer
  • The coordinates of the vertexes of a triangle are A(3,3) B(6,6) C(9,3). What will be the new coordinates after a dilation
    11·1 answer
  • Which inequality describes the graph
    11·1 answer
  • Yellowstone National Park is a popular field trip destination. This year the senior class at High School A and the senior class
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!