1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ket [755]
3 years ago
11

I need help with this I will mark brainiest answer if it is correct please help

Mathematics
1 answer:
VARVARA [1.3K]3 years ago
7 0

Answer:

C=40030.17

Step-by-step explanation:

2 x pi x 6371 =40030.17 hope this is what you're looking for :)

You might be interested in
In a rectangle, how do you determine what is length and what is width?
Ann [662]
Going side to side(horizontal) is always length and going up and down (vertical) width
6 0
3 years ago
Leah cut a 7 inch piece of ribbon into pieces that are each 1/2 an inch long.How many pieces of ribbon did she cut?
Sophie [7]
The answer is c) 14 hope this helps
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you factor x^2-5x+4 for the answer
tatiyna
Hi there!
In order to factor, start by knowing the variables for each term in the equation ax^2+bx+c
A=1
B=-5
C=4
(Based on the given equation)
In order to factor, we need to find two numbers that add to the b term (-5) but multiply to the c term (4)
-4*-1=4
-4+-1=-5
Therefore, the factored form would be y=(x-4)(x-1)

Hope this helps!
4 0
3 years ago
Hi im sorry to ask for help but im really stressed about this.<br><br>please help ill do anything ​
Delvig [45]

Answer:

b . 5×4 = 20

hope it helps :) , plz check them all yourself again ^^

4 0
2 years ago
What is the value of x?
Ierofanga [76]

Answer:

36°

Step-by-step explanation:

Angles in a triangle add up to 180°.

x=180-65-79

x=36

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • P = q/4 -r solve for q
    6·1 answer
  • HELP MEH! I WILL MARK THE BEST ANSWER BRAINLIEST!
    13·1 answer
  • Two angles are complementary. Angle 1 measures 33.5 degrees. What is the measure of Angle 2? *
    12·1 answer
  • NEED HELP!!!
    15·1 answer
  • Mrs. Ling baked 5 pies for a bake sale. During the morning, she sold 1 1/2 pies. During the afternoon, she sold 1 3/4
    13·2 answers
  • A box of cereal costs $3.69. The box has 13.7 ounces of cereal. About how much does each ounce cost?
    15·2 answers
  • ms.vellejo has these cans of soup in her cabinet 1 can of tomato soup 4 cans of chicken soup 3 cans of cheese soup 2 cans of bee
    10·1 answer
  • Help please I really need help<br> :)
    8·1 answer
  • Which graph represents the function f(x)=−3x+7
    8·1 answer
  • PLEASE HELP SOON<br><br> What is the value of x?<br><br> Enter your answer in the box.<br><br> x =
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!