1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FromTheMoon [43]
4 years ago
5

7 x -5/9 HELP PLEASE

Mathematics
2 answers:
JulsSmile [24]4 years ago
4 0
3.89 but 8 is repeating
Lana71 [14]4 years ago
4 0

Answer:

- 35/9

Step-by-step explanation:

Hello! Thanks for letting me answer your question! If you have any more questions feel free to ask me! If not, Have a WONDERFUL day and Please don't forget to consider making me Brainliest on your question today!

Btw i like your name XD

You might be interested in
T or F: If you consume more calories, you must decrease your physical activity to have energy
jarptica [38.1K]

Answer:

F

Step-by-step explanation:

When your losing weight after consuming more calories, you need to increase physical activity to increase the number of calories your body uses for energy.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plzz help this is due today​
andreyandreev [35.5K]

Answer:

Major Arc

Step-by-step explanation:

because it's bigger then half of the circle

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
person A buys 12 granola bars and 7 cups of yogurt for $15.50. person B buys six granola bars and 11 cups of yogurt for $11.50.
tino4ka555 [31]

50 per cup. If we plug this in to each equation, you'll see that 12 granola bars equals $12, and 7 cups of yogurt equals $3.50, for a total of $15.50.

7 0
3 years ago
Which equation can be used to solve the following word problem?
ra1l [238]
A is definitely the answer.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A local grocery story has strawberries on sale for $1.45 per pound. How much would it cost to buy 5.5 pounds of strawberries? Ro
myrzilka [38]

Answer: The cost of 5.5 pounds strawberries =$ 7.98

Step-by-step explanation:

Given: A local grocery story has strawberries on sale for $1.45 per pound.

i.e. Cost for 1 pound strawberries = $1.45

Now, Cost of 5.5 pounds strawberries =  5.5 x (Cost for 1 pound strawberries)

= $ (5.5 x  1.45)

= $ 7.975 ≈ $ 7.98   [ Round to the nearest penny]

Hence, the cost of 5.5 pounds strawberries =$ 7.98

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the equation of the line in slope intercept form that passes through (-6,-4) and (2,-5)
    12·1 answer
  • A 16-foot ladder is placed against the side of a building as shown in Figure 1 below. The bottom of the ladder is 8 feet from th
    5·2 answers
  • Carter Motor Company claims that its new sedan, the Libra, will average better than 24 miles per gallon in the city. Assuming th
    9·1 answer
  • Juanita borrowed $600 to purchase a new computer. She was charged 7% interest for two years. The amount of money Juanita borrowe
    10·2 answers
  • JOe goes to the gym to run and swim. When running he burns 35
    12·1 answer
  • What is the answer please?
    11·1 answer
  • The difference of x and a number is 6. What is the other number?
    9·1 answer
  • Complete the following questions. 4 x 5 - 45 ÷ 9 = (18 - 6) x (12 - 4) =
    5·2 answers
  • This is my last question I need help with.
    8·1 answer
  • What is the solution to -1.6 > b - (-4.4)
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!