1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ASHA 777 [7]
3 years ago
7

6000 and 200 feet greater than less than or equal to 1 mile and 900 feet

Mathematics
1 answer:
dedylja [7]3 years ago
6 0
6000 and 200 feet is greater than 1 mile and 900 feet
You might be interested in
Which statement is used to prove that quadrilateral abcd is a parallelogram
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

Opposite sides must be congruent.

Step-by-step explanation:

Given is a picture of a quadrilateal ABCD

We have to prove that this is a parallelogram.

Recall the properties of parallelogram as

i) diagonals bisect each other

ii) opposite sides parallel

iii) opposite sides congruent

or iv) one pair of opposite sides equal and parallel

We have hence to get opposite sides congruent

So last option is right

5 0
3 years ago
In need of help please
Alisiya [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

1-4

1

n=30/1

so it would be (t,n) instead of (x,y) respectively

so the first would be (1,30)

2. n=30/2

second would be (2,15)

3. n=30/3

third would be (3,10)

4.

n=30/4

fourth would be (4,7.5)

7 0
3 years ago
Jamal is 12 years older than twice Stephanie’s age. The sum of their ages is 45. A. If Stephanie’s age is represented by x, writ
amm1812

Answer:

Jamal's age = 2×x+12= 2x+12

sum og ages = 45

2x+12+x= 45

=3x+12=45

=45-12= 3x

= 32=3x

x= 32/3= 10.67

2x+13 =21.34+12= 33.34

hope.ot helps

plz mark as brainliest

4 0
3 years ago
What is 9-(-5) please help me​
elena-14-01-66 [18.8K]

9-(-5)=

9 + 5 (because - - = +)

14

thus 9-(-5) = 14

4 0
4 years ago
Solve picture question​
Naddik [55]

Answer:

As it ایس the correct answer is 45

78

7.90

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    11·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!! GEOMETRY
    7·2 answers
  • Write an equation for the translation of x^2 + y^2 = 49 by 7 units right and 4 units up
    11·1 answer
  • Can someone help me
    10·1 answer
  • Write a word phrase for the algebraic expression 2+-9
    7·2 answers
  • A stereo store is offering a special price on a complete set ofcomponents (receiver, compact disc player, speakers, cassette dec
    10·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST
    8·1 answer
  • PLESSSS HELP MEEEE ANSWER ALL THANKSSSS!!!!! MUCH LOVEeee!!
    6·1 answer
  • Need a little help please ​
    9·1 answer
  • If the value of 6 coins is $0.56, what are the coins?​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!