1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
polet [3.4K]
3 years ago
5

At the market 5 light bulbs cost 9.85. How much do 7 light bulbs cost?

Mathematics
2 answers:
enyata [817]3 years ago
7 0
Cost = (9.85/5) * 7
=13.79
Leya [2.2K]3 years ago
5 0
The unit rate is $1.97 per lightbulb. Multiply $1.97 by 7 to get 13.79
You might be interested in
2. Rob Incorrectly almplified the radioal expresalon. Find and correct his error.
Leona [35]

Answer:

I can't even find the rational expression

Step-by-step explanation:

Did you forget something?

3 0
2 years ago
Classes, c, she will take this year. For each class that she takes, she expects
Molodets [167]

Answer:

ligma

Step-by-step explanation:

a b c d

8 0
2 years ago
Aliza needs to run at a rate faster than 8.2 feet per second in order to exceed her fastest time in a race. After running for 15
Keith_Richards [23]

Answer: he used incorrect time ratio

He incorrectly concluded that she is not running fast enough

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Iiiiiiiidddddddddkkkkkkkkk
Artyom0805 [142]
  • Slope-Intercept Form: y = mx + b, with m = slope and b = y-intercept

So remember that <u>parallel lines have the same slope.</u> And since Line a's slope is 5/7, and line a and b are parallel to each other, this means that <u>line b's slope is 5/7.</u>

7 0
3 years ago
draw a basic market graph. Title it the market for the product in your news article. Label axes, curves, eqilibruim price and eq
Vaselesa [24]

The basic market graph is attached below.

<h3>What do you mean by market equilibrium?</h3>

A market is said to have reached equilibrium price when the supply of goods matches demand.

The equilibrium price is the only price where the plans of consumers and the plans of producers agree, where the amount consumers want to buy of the product, quantity demanded, is equal to the amount producers want to sell, quantity supplied. This common quantity is called the equilibrium quantity.

Quantity of gasoline:

Explanation of graph: The demand curve, D, and the supply curve, S, intersect at the equilibrium point E, with an equilibrium price of 1.4 dollars and an equilibrium quantity of 600.

The equilibrium is the only price where quantity demanded is equal to quantity supplied. At a price above equilibrium, like 1.8 dollars, quantity supplied exceeds the quantity demanded, so there is excess supply.

At a price below equilibrium, such as 1.2 dollars, quantity demanded exceeds quantity supplied, so there is excess demand.

Learn more about  equilibrium quantity here:

brainly.com/question/14480835

#SPJ1

6 0
1 year ago
Other questions:
  • EASY 13 POINTS!!!!!!!
    12·2 answers
  • 3x + 5=. X equals six
    15·1 answer
  • PLZ HELP WILL GIVE BRAINLIEST 50+25 POINTS!!!<br><br>Graph the following piecewise function.
    8·2 answers
  • Indica and jean begin their hike at 10 am. they plan to hike fromthe 2.4 mile marker to the 8.1 mile marker. they plan to hike a
    15·1 answer
  • Ava mixed 1 gallon of red paint, gallon of white paint, and 3 pints of blue paint. How many pints of paint did Ava use in all to
    9·1 answer
  • What is 3x5 plus 67 minus 28
    15·1 answer
  • Solve for x<br> -2x + 4 = 6x - 12
    5·2 answers
  • Select all the fractions that are equivalent to each other.
    12·2 answers
  • The total profit made by an engineering firm is given by the function p=x^2 - 24x +5000 where x is the number of clients the fir
    13·1 answer
  • Write an equation to represent 'twice a number (x) is fifty"​
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!