1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
polet [3.4K]
3 years ago
5

At the market 5 light bulbs cost 9.85. How much do 7 light bulbs cost?

Mathematics
2 answers:
enyata [817]3 years ago
7 0
Cost = (9.85/5) * 7
=13.79
Leya [2.2K]3 years ago
5 0
The unit rate is $1.97 per lightbulb. Multiply $1.97 by 7 to get 13.79
You might be interested in
a company has $25,000 in cash. next month the company anticipates sales revenue of $10,000, equiptment expense of $2,500, insura
wlad13 [49]

Answer:o

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
out of 125 children at summer camp 45 signed up for swimming 38 for arts and crafts if a child is randomly selected what is the
anzhelika [568]
P(s) = 45/125 = 0.360
P(A&C) = 38/125 = 0.304
Probability that one is not in Arts and Crafts = 1- P(A&C) = 1-0.304 = 0.696

Therefore,
Probability that the child selected is in swimming when its known they didn't sign for Arts and craft = Probability they signed for swimming * Probability that they didn't sign for Arts and Crafts = 0.360*0.696 = 0.25056
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of ∠X and ∠Y is 90°. Which statement is TRUE?
Nadya [2.5K]

Answer:

the answer is that both x and y are acute

8 0
2 years ago
20 is what percent of 80? Choose the equation to solve the problem
Mila [183]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Simplify:(-3x)(-2x5)
Sergio039 [100]

Answer: 30x

Multiply  

−

2

by  

5

.

−

3

x

⋅

−

10

Multiply  

−

10

by  

−

3

.

30

x

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is a Reciprical??
    9·2 answers
  • ou purchase a computer for $755.00 plus 5% sales tax. You decide to finance it through the store's 0% interest program for six m
    15·1 answer
  • Which of the following is the reason for statement #7 in the table above
    6·1 answer
  • Which of the following examples could correctly show the mean density of lunar soil?
    7·2 answers
  • a piggy bank contained $14.55 in quarters dimes and nickels if there were three more than twice as many dimes as nickels and thr
    8·2 answers
  • 11 x (3+3) - (66/11) - 3
    12·2 answers
  • HURRY MY TEACHER NEEDS ME TO TURN IT IN OR ILL GET A REFERAALL
    14·2 answers
  • Plz help me<br> Answer this plz:
    11·2 answers
  • Whoever gets this right gets brainliest note ( ITS 4 FUN ! NOT A GRADE) 2+4x7=?
    12·1 answer
  • Look at the image. thanks :)
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!