1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mafiozo [28]
4 years ago
8

Help I need area of this shape

Mathematics
1 answer:
Diano4ka-milaya [45]4 years ago
8 0
Wow.  its 60 or you can write it a differnt way.
You might be interested in
For every 5 coins carmen gets ,she gives 2 to her brother Frankie.If carmen has 9 coins,howmany coins does Frankie have?
FrozenT [24]

Answer:

Frankie have 6 coins

Step-by-step explanation:

For every 5 coins Carmen gets ,she gives 2 to her brother Frankie

Out of 5 coins, Carmen given 2 to her brother Frankie

So Carmen has 3 coins and Frankie has 2 coins

Ratio of coins , Frankie to Carmen is

2: 3

We need to find the number of coins Frankie has if Carmen has 9 coins

ratio of Frankie to Carmen is x : 9

Now make a proportion and solve for x

\frac{2}{3} =\frac{x}{9}

Cross multiply it

2*9 = 3*x

18 = 3x

Now divide both sides by 3

so x= 6

Frankie have 6 coins

7 0
3 years ago
Solve for x <br> (1 point)
Delicious77 [7]
It should be 13 since 13+8 = 21. 21-7 = 13
5 0
3 years ago
Simplify. logv7 13 + logv7 10 v=base exponent
Luda [366]
Bfukbcfjm jejejand keke a snow d chaka disks
4 0
3 years ago
A punch recipe requires 2 cups of cranberry juice to make 3 gallons of punch. Using the same recipe, what is the amount of cranb
gogolik [260]

Answer:

one and Half. .............

5 0
3 years ago
Write an equation of the line below
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:

y=-x-2

Step-by-step explanation:

The slope is negative 1 and the y intercept is -2

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The length of a rectangle is 3 times the width. Write an expression in siplified form taht represents the perimeter in terms x.
    14·1 answer
  • Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for 90¢ a
    14·2 answers
  • What is the standard deviation of this data set? Use a calculator to help you.
    7·1 answer
  • Which rule matches the function shown on the table?
    14·1 answer
  • Nine times the sum of a number and 2 is 189. I need to make it to an equation.
    7·1 answer
  • I need help asap please
    9·1 answer
  • If m3 is 52°, what is the measure of its vertical angle?
    12·1 answer
  • Help please thanks :))))
    7·2 answers
  • Solve the following equation: <br> X+m=p-n for p
    5·1 answer
  • Quincy feeds his dog 2.75 cups of dog food each day. Each cup of dog food costs $1.25. He multiplies the numbers together to det
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!